Aktualności

Mój rower moje życie

Data publikacji 02.04.2021

Wraz ze wzrostem temperatury oraz nadejściem słonecznych dni na drogach powiatu ostrowskiego pojawia się więcej rowerzystów. Przypominamy, że kierujący rowerami tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego mają wpływ na stan bezpieczeństwa na jezdni. Nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do wypadku.

Rower to ekonomiczny i mający dobry wpływ na nasze zdrowie środek transportu. Z uwagi na wiosenną aurę na drogach pojawia się więcej rowerzystów. Ostrowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w trosce o zdrowie i życie kierujących jednośladami wraz z 1 kwietnia rozpoczęli plan działania o nazwie "Mój rower, moje życie" skierowany na bezpieczeństwo rowerzystów. Policjanci będą zwracać uwagę na zachowania rowerzystów na drodze oraz kierowców aut wobec kierujących jednośladami.

Przypominamy o odpowiednim wyposażeniu jednośladu oraz przepisach ruchu drogowego obowiązujących rowerzystów:

1.Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny roweru m.in oświetlenie, hamulce oraz stan ogumienia.

2. Kamizelka odblaskowa dodatkowo zaznaczy naszą obecność na jezdni.

3. Rowerzysta powinien poruszać się ścieżką dla rowerów w przypadku jej braku prawa stroną jezdni.

4. Pamiętajmy, że zabroniona jest jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu chyba, że nie utrudnia ruchu innym albo nie zagraża bezpieczeństwu innym użytkownikom drogi.

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem dozwolone jest gdy:

- osoba pełnoletnia opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem

- szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h wynosi min. 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów

- pogoda zagraża bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni ( opady śniegu, wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) wówczas kierujący rowerem ustępuje miejsca pieszym i zachowuje szczególną ostrożność.

6. Pamiętajmy, że zabroniona jest jazda rowerem:

- po autostradach i drogach ekspresowych

- po przejściu dla pieszych, należy zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad

- po jezdni jeżeli jest wyznaczona ścieżka rowerowa lub jest pobocze,

- bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na pedałach

- czepiania się pojazdów,

- holowania innego rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach lub deskorolce,

- przewożenia innej osoby na rowerze jednosobowym

- rozmowy przez telefon jeżeli należy trzymać go w dłoni

- po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków

7. Dzieci do lat 7 można przewozić:

- w specjalnym foteliku

- w specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower

8. Dzieci które ukończyły 10 lat mogą ubiegać się o kartę rowerową która upoważnia do jazdy rowerem po drodze publicznej. Rodzice pozwalający na jazdę rowerem po ulicy dzieciom bez karty rowerowej wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością za ich zdrowie oraz życie.

W Ostrowi Mazowieckiej w ostatnim czasi powstało wiele ścieżek rowerowych. Przypominamy, że zgodnie z oznakowaniem poziomym obowiązuje na nich ruch prawostronny. Pamiętajmy, że jeżeli droga rowerowa prowadzi przez jezdnię obowiązuje taka sama zasada jak na przejściu dla pieszych tzn przed wjazdem rowerzysta ma obowiązek zatrzymać się i dopiero gdy upewni się że, nie nadjeżdża auto może przejechać. Rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero w momencie gdy znajduje się na przejeździe.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach ruchu drogowego aby każda wycieczka skończyła się bezpiecznym powrotem do domu i miłymi wspomnieniami.

 

mł.asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony