Aktualności

Mój motocykl moje życie

Data publikacji 02.04.2021

Wraz z nadejściem wiosennej aury na drogi wyjeżdża wielu motocyklistów. Jazda motocyklem jest emocjonująca, dostarczająca dużą dawkę adrenaliny. Pamiętajmy jednak, że przyjemność jazdy powinna łączyć się z bezpieczeństwem. Ostrowscy policjanci przypominają zasady, którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego hobby.

Z roku na rok wzrasta liczba motocyklistów poruszających się po drogach powiatu ostrowskiego. Motocykl jest popularnym środkiem lokomocji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy niestety najczęściej są ofiarami wypadków drogowych. Niedoświadczony motocyklista, dobre warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, brak rozwagi, rozsądku, wyobraźni na drodze to główne przyczyny śmiertelnych wypadków z udziałem motocyklistów .

Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem.

 

Zasady bezpiecznej jazda motocyklisty :

  •       Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem- nigdy odwrotnie!

  •       Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować Twoje życie lub zdrowie albo innej osoby !

  •       Motocyklista nigdy nie powinien „ wciskać się „ pomiędzy jadące pojazdy.  Kiedyś ktoś go nie zauważy !

  •       Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów !

  •       Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy grozi najechaniem przez inny pojazd !

  •       Jeśli czujesz gniew, frustracje lub agresję – nie siadaj za kierownicę !

  •       Od momentu gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe !

  •       Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci ! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił Ci przydrożny krzyż .

  •       Kask ochronny, ochraniacze , odpowiednie buty i rękawice – zwiększą Twoje bezpieczeństwo !

  •         Kierowanie motocyklem bez oprawnień niesie za sobą konsekwencje prawne !

Wraz z początkiem kwietnia ostrowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego rozpoczęli plan działania o nazwie "Mój motocykl moje życie" skierowany na bezpieczeństwo na drodze kierujących tymi jednośladami. Policjanci będą kontrolować stan techniczny motocykli, trzeźwość kierujących oraz reagować w przypadku łamania przepisów ruchu drogowego.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

 

mł.asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony