Aktualności

Na złość matce zadzwonił na Policję, za bezpodstawne wezwanie został ukarany mandatem

Data publikacji 14.05.2021

Z nr alarmowego 112 korzystajmy tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia/życia ludzkiego lub mienia, za bezpodstawne wezwanie grozi odpowiedzialność karna.

Wczoraj po południu dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie z WCPR o mężczyźnie któremu matka uniemożliwia wejście do domu. Na miejsce pojechali policjanci i w rozmowie ze zgłaszającym 44-latkiem ustalili, że mężczyzna zadzwonił na złość matce a tak w ogóle to chciałby, żeby policjanci zabrali go do "więzienia". Policjanci ukarali mężczyznę mandatem za bezpodstawne wezwanie.

Przypominamy, że nr alarmowy 112 służy do zgłaszania pilnych sytuacji gdy zagrożone jest zdrowie/życie ludzkie lub mienie. Zanim wybierzemy ten nr w telefonie zastanówmy się czy jest to sytuacja wymagająca interwencji służb. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń Art. 66. § 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

 

mł.asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony