WIELKANOC 2017 - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

WIELKANOC 2017

0d 14 do 17 kwietnia 2017r. ostrowscy policjanci będą prowadzić działania prewencyjno-kontrolne o nazwie "Wielkanoc 2017".

Okres Świąteczny co roku związany jest ze zwiększonym ruchem na drogach, oraz kradzieżami kieszonkowymi w miejscach dużych skupisk ludzkich. Ostrowscy policjanci w tym czasie będą czuwać nad bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów i kierujących oraz zapobiegać kradzieżom kieszonkowym.

Zbliżające się Święta Wielkiej Nocy to czas który spędzimy z najbliższymi osobami. Często spotkanie w gronie rodziny wymaga pokonania dużych odległości. W związku z tym policjanci w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach powiatu ostrowskiego będą prowadzić wzmożone działania o nazwie "Wielkanoc 2016" które potrwają od 14 do 17 kwietnia 2017r.

Działania polegać będą na:

 • zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym poruszających się po drogach szczególnie w rejonie przejść dla pieszych,

 • egzekwowaniu jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, zwłaszcza w obszarach zabudowanych,

 • dokonywaniu masowych badań trzeźwości w celu zapobieżenia uczestniczenia w ruchu i eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierujących,

 • egzekwowaniu stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci,

 • utrzymaniu płynności i bezpieczeństwa ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych,

 • prowadzeniu kontroli samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu :

         w dniu 15 kwietnia w godz. 18:00-22:00

         w dniu 16 kwietnia w godz. 08:00-22:00

         w dniu 17 kwietnia w godz. 08:00-22:00

Przypominamy pieszym, rowerzystom i kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności gdy na drodze panuje wzmożony ruch.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę.

Kierowco:

 • przed zaplanowanym wyjazdem sprawdź stan techniczny auta, w tym poziom płynów, sprawdź czy działają wszystkie światła, zaopatrz się w zapasowe w razie awarii,

 • przed wyjazdem wyśpij się, pamiętaj, że możesz kierować autem tylko gdy jesteś trzeźwy, jazda po alkoholu to wyraz nieodpowiedzialności i skrajnej głupoty. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi wpływa na obniżenie koncentracji i refleksu. W każdym przypadku ujawnienia przez policjanta nietrzeźwego kierowcy będą wyciągane surowe konsekwencje.

 • przejeżdżając długie dystanse zatrzymuj się często na przerwę, wyjście z samochodu na świeże powietrze, rozprostowanie nóg skutecznie orzeźwi i zapobiegnie zaśnięciu za kierownicą,

 • każda osoba znajdująca się w samochodzie ma obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa, dzieci muszą być przewożone w fotelikach

 • wysiadając z samochodu nawet na chwilę nie zostawiaj dokumentów, portfela z pieniędzmi i innych cennych przedmiotów

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie zależy tylko od kierujących pojazdami ale i niechronionych uczestników którymi są piesi i rowerzyści.
Pieszy powinien pamiętać, że:

 • poruszając się poboczem poza obszarem zabudowanym ma obowiązek posiadania odblasku w postaci kamizelki lub opaski. Poprawi to jego widoczność na drodze dając szansę kierującemu autem na odpowiednio wcześniejsze zauważenie i bezpieczne ominięcie.

Rowerzysto nie zapominaj o:

 • obowiązku posiadania sprawnego jednośladu, wyposażonego w światła przednie i tylne.

Z pewnością część osób zdecyduje się na podróż innymi środkami transportu jak autobus czy pociąg. Zachowajmy czujność w poczekalni na dworcu a także podczas wsiadania i wysiadania. Tłok to idealna okazja dla złodzieja, dlatego pilnujmy swoich bagaży nie tracąc ich z oczu. Portfele należy trzymać w zasuwanej wewnętrznej kieszeni kurtki. Podczas wsiadania do autobusu lub pociągu torebkę lub torbę z wartościowymi przedmiotami należy trzymać przed sobą w zasięgu wzroku.

Wyjeżdżając na dłużej pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkań i domów. Poprośmy sąsiadów o zaopiekowanie się naszym mieszkaniem/domem, oraz o odbieranie korespondencji ze skrzynki i ulotek spod drzwi. To wyraźny sygnał dla innych osób, że mieszkanie/dom nie pozostało bez opieki. Dopilnujmy aby wszystkie okna i drzwi były zamknięte.

W „Lany poniedziałek” funkcjonariusze podczas służby będą zwracać uwagę na osoby które nadinterpretują tradycję oblewania innych osób wodą.

Oblewanie przechodniów dużą ilością wody, zrzucanie z okien balonów wypełnionych wodą na osoby lub na przejeżdżające samochody, może skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, zniszczeniem odzieży lub zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że za takie postępowanie grozi odpowiedzialność karna. Oblana wodą przypadkowa osoba w przypadku zniszczenia odzieży może dochodzić swoich praw przed Sądem. Wobec osób dopuszczających się chuligańskich wybryków w "Lany Poniedziałek" Policjanci będą wyciągać konsekwencje prawne.

Podczas Świąt Wielkiej Nocy ostrowscy funkcjonariusze będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia zwracajmy się do nich o pomoc.

 

 

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony