Aktualności

Oszustwo na pracownika banku

Data publikacji 27.10.2021

Apelujemy do mieszkańców o ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za pracowników banków. Oszuści sugerują zainstalowanie aplikacji która ma charakter zdalny umożliwiający dostęp do telefonu oraz konta bankowego.

Wczoraj mieszkanka 44-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego zgłosiła w ostrowskiej komendzie, że zadzwoniła do niej osoba podając się za pracownika jej banku. Nieznany mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem przekazał jej, że z konta za pomocą BLIK-u dokonano wypłaty. Dodał, że aby uniknąć tego typu sytuacji warto zainstalować aplikację, kobietę zgodziła się. Dzięki tej aplikacji sprawca otrzymał zdalny dostęp do jej telefonu oraz internetowego konta w banku. W ten sposób z bankomatu znajdującego się w województwie śląskim sprawca wypłacił kilka tys. złotych.

Jeszcze raz przestrzegamy przed instalowaniem aplikacji i linków przesłanych przez nieznane osoby. Pamiętajmy, że przez telefon nie jesteśmy w stanie zweryfikować danych personalnych dzwoniącej osoby. Po takim telefonie jeżeli mamy możliwość odwiedźmy osobiście nasz bank i sprawdźmy czy faktycznie doszło do takiej sytuacji. Instalując linki i aplikacji udostępniamy sprawcom zdalnie dostęp do naszych telefonów oraz aplikacji bankowych zainstalowanych na nim, wtedy sprawca ma nieograniczone możliwości.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony