Bezpieczne dziecko w sieci - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne dziecko w sieci

Młodzież i dzieci nie są w stanie wyobrazić sobie dzisiejszego świata bez dostępu do internetu. Telefony komórkowe, tablety z dostępem do internetu to standardowe "gadżety" w naszych domach. Internet jest "oknem na świat" dzięki któremu szybko możemy znaleźć odpowiedź praktycznie na każde pytanie. Jednak oprócz pozytywnych stron w internecie istnieją też negatywne do których dzieci i młodzież nie powinny mieć dostępu.

W internecie można też znaleźć treści szkodliwe mające negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Na te treści najmłodsi moga trafić przez przypadek.

Do treści szkodliwych zaliczamy:

- treści pornograficzne,

- treści ukazujące przemoc i okrucieństwo,

- treści dyskryminacyjne

- treści autodestrukcyjne.

Kontakt dzieci i młodzieży z takimi treściami często prowadzi do wystąpienia negatywnych emocji oraz obniżenia poczucia bezpieczeństwa. Natomiast kontakt najmłodszych z treściami zawierającymi dużo przemocy zwiększa tolerancję na przemoc i agresję.

W związku z  tym apelujemy do rodziców o zwiększenie nadzoru nad sposobem korzystania z internetu przez dzieci i młodzież.

Ustalmy z dzieckiem zasady korzystania z internetu:

- udostepniajmy dziecku tylko pozytywne i bezpieczne treści,

- rozmawiajamy z dzieckiem o doświadczeniach związanych z korzystaniem z Internetu, zaznaczmy, że nie wszystko co znajduje się w Internecie jest prawdą i czasami należy do tego podchodzić z dystansem,

- skonifguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu,

- zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.

W sytuacji gdy zauważymy negatywne zmiany w zachowaniu naszego dziecka nie bójmy się skorzystać z pomocy fachowców.

 

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

 

Powrót na górę strony