Aktualności

Zanim wsiądziesz za kierownicę auta po wypiciu alkoholu, zastanów się czy warto?

Data publikacji 08.04.2022

Nietrzeźwi kierowcy to główni sprawcy śmiertelnych wypadków drogowych, dlatego należy zastanowić się czy warto kierować autem po wypiciu alkoholu.

Zbliża się weekend, wolny czas sprzyja spotkaniom towarzyskim na których może pojawić się alkohol. Zanim wsiądziesz za kierownicę auta po wypiciu alkoholu zastanów się jak ta pochopna decyzja może wpłynąć na Twoje dalsze życie lub innych osób, które przypadkiem pojawią się na drodze. Jeżeli zaplanowałeś spotkanie towarzyskie z alkoholem zapewnij sobie kierowcę aby bezpiecznie wrócić do domu. Jeżeli następnego dnia nie jesteś pewny swojego stanu trzeźwości możesz go zbadać w recepcji ostrowskiej komendy. Badanie zajmie tylko chwilę i będziesz pewny czy możesz kierować autem.

Pamiętaj, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. złotych do 60 tys. złotych.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony