Aktualności

Oznakuj swój rower

Data publikacji 11.04.2022

Zapraszamy wszystkich właścicieli rowerów do wzięcia udziału w akcji prewencyjnej "Oznakuj swój rower". Warto pamiętać, że rower oznakowany jest mniej atrakcyjny dla złodziei, a dzięki temu mniej narażony na kradzieże.

Oznakuj swój rower to akcja prewencyjna zapoczątkowana w 2015 roku, mająca na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców garnizonu mazowieckiego poprzez znakowanie rowerów. Osoby zainteresowane znakowaniem rowerów będą miały do wyboru dwie możliwości oznakowania: grawerem lub markerem UV (tajnopisem).

Procedura znakowania grawerem polega na wygrawerowaniu numeru specjalnym przyrządem typu „engrawer”. Mikroudarowa technologia tych urządzeń pozwala na wykonanie precyzyjnego i trwałego oznakowania. Na każdy zgłoszony do rejestracji rower zostanie naniesiony niepowtarzalny numer, który zostanie wprowadzony do policyjnej bazy rowerów oznakowanych. Wszelkie próby jego starcia będą powodować zmiany w strukturze materiału, tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe.

Naniesienie numeru jest ingerencją w strukturę roweru. Numer identyfikacyjny zostanie trwale naniesiony na ramę. Właściciel roweru, który decyduje się na jego oznakowanie dobrowolnie wyraża zgodę na wprowadzenie tego typu zmiany.

Oznakowanie roweru markerem UV pozwala na znakowania przedmiotów w sposób niewidoczny w zwykłym świetle, w sposób nienaruszający ich struktur. Szybkoschnący atrament pojawia się tylko w świetle ultrafioletowym.

Oznakowanie roweru umożliwia Policji sprawne ustalenie właściciela jednośladu w przypadku jego kradzieży i odnalezienia.

Znakowania przeprowadzają funkcjonariusze ds. nieletnich oraz dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji i małkińskiego komisariatu od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 -14:30 prosimy osoby zainteresowane oznakowaniem roweru o wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu.  Policjanci Zespoołu ds.Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii 47 704 42 32, dzielnicowi KPP w Ostrowi Mazowieckiej 47 704 42 66, dzielnicowi KP w Małkini Górnej sekretariat 47 704 43 20, dzielnicowy PP w Nurze 47 704 43 60 ( tel komórkowe dzielnicowych dostępne są na stronie https://mazowiecka.policja.gov.pl/wor/twoj-dzielnicowy . Akcje znakowania przeprowadzane będą również w miarę możliwości podczas imprez plenerowych. Termin i miejsce wydarzenia, w którym rowery będą znakowane zostaną upublicznione na stronach internetowych komend garnizony mazowieckiego.

Wszystkich zainteresowanych oznakowaniem swoich jednośladów zapraszamy do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, Komisariatu Policji w Małkini Górnej, Posterunku Policji w Nurze wraz z rowerem, dowodem osobistym, dowodem zakupu lub kartą gwarancyjną roweru. Osoby niepełnoletnie muszą stawić się z opiekunem prawnym.

W przypadku nieposiadania dowodu zakupu, zostaniecie Państwo poproszeni o uzupełnienie oświadczenia o własności pojazdu.

 

źródło: WP KWP zs. w Radomiu

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony