Aktualności

Kierując autem używaj zestawu głośnomówiącego, przechodząc przez ulicę schowaj telefon do kieszeni i skup całą swoją uwagę na jezdni i jej otoczeniu

Data publikacji 21.04.2022

Kierowca rozmawiający przez telefon podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego oraz pieszy wpatrzony w ekran smartfona podczas przechodzenia przez ulicę stwarzają zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych osób znajdujących się na drodze.

Powstanie telefonu komórkowego ułatwiło nasze życie, bez względu na nasze "położenie" dzięki niemu zawsze jesteśmy w kontakcie z rodziną czy współpracownikami. Jak zawsze są dwie strony medalu pozytywne i negatywne. Niestety nasze życie obecnie w większym stopniu toczy się w internecie niż w realu. Telefon nie służy jednynie do wykonywania i odbierania połączeń. Nie wyobrażamy sobie telefonu bez funkcji wykonywania najlepszej jakości zdjęć, nagrywania filmów, oczywiście ze stałym dostępem do internetu. Teraz telefon pełni funkcję osobistego przenośnego komputera. Nie ważne gdzie jesteśmy dzięki internetowi możemy sprawdzić co się dzieje na drugim krańcu świata. Rozwój technologii wpływa na nas negatywnie. Coraz więcej osób jest uzależnionych od używania telefonów i ciągłego zerkania w ekran "co się dzieje".

Poważne zagrożenie bezpieczeństwa występuje w momencie gdy osoba kierująca autem nie skupia całej swojej uwagi na tym co się dzieje na drodze tylko prowadzi rozmowę, odbiera/pisze sms-y. Jeżeli sprawy rodzinne lub zawodowe wymagają od nas ciągłego kontaktu telefonicznego zakupmy zestaw głośnomówiący. Niestety wśród młodych osób często można zauważyć gdy przechodząc przez jezdnię wpatrują się w ekran telefonu nie zwracając uwagi na to co się dzieje dookoła. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, chwila nieuwagi i może dojść do nieszczęścia. Przypominamy, że mimo, że pieszy ma pierwszeństwo w momencie wchodzenia na przejście nie zwalnia go z obowiązku zachowania ostrożności i rozejrzenia się w lewo-prawo i jeszcze raz w lewo czy może wejść na przejście. Niedopuszczalne jest nagłe wtargnięcie na jezdnię tuż przed maskę auta. W takiej sytuacji kierowca mimo szczerych chęci nie będzie miał możliwości skutecznego zatrzymania auta. Pamiętajmy, że w zderzeniu samochód - pieszy to ten drugi odniesie największe obrażenia.

Za korzystanie :

- z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych grozi 300zł.

- z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego autem podczas jazdy grozi 500zł mandat.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony