Aktualności

"Ludzie to nie towar" spotkania z młodzieżą o handlu ludźmi

Data publikacji 21.04.2022

Jeszcze tylko nieco ponad dwa miesiące i młodzież zakończy rok szkolny. Okres letni jest dla niektórych czasem wakacyjnych wyjazdów do pracy. Wówczas można paść ofiarą handlu ludźmi, dlatego ostrowska policjantka zajmująca się sprawami nieletnich odwiedziła uczniów ZS nr 2 przy ul. T.Kościuszki aby porozmawiać o tym niebezpiecznym procederze.

Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Na skutek nowelizacji Kodeksu karnego, dokonanej ustawą z dnia 20 maja 2010 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 98, poz. 626), która weszła w życie w dniu 8 września 2010 roku, do Kodeksu karnego została wprowadzona definicja legalna handlu ludźmi. Za handel ludźmi mogą być uznane wyłącznie czynności sprawcze wskazane wprost w art. 115 § 22 K.k., t.j.:

  1. werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
  2. transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
  3. dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
  4. przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
  5. przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
  6. lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).
     

Istotnym jest przy tym, że w celu wypełnienia znamion przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności powinny zostać zrealizowane z zastosowaniem:

  • przemocy lub groźby bezprawnej,
  • uprowadzenia,
  • podstępu,
  • wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  • nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  • udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.

Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Instytucje oferujące pomoc ofiarom handlu ludźmi:

http://www.kcik.pl/ Karajowe Centrum Interwencyjno- Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi

https://www.strada.org.pl/ La strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

https://www.po-moc.pl/pl Stowarzyszenie PoMOC

 

źródło: https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi/handel-ludzmi-w-polsce

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony