Aktualności

Bezpieczny przedszkolak

Data publikacji 02.05.2022

Kiedy dziecko może bezpiecznie przejść przez jezdnie? Czy przedszkolak może poruszać się sam po drodze? Jaki kolor światła pozwala na przejście przez jezdnie i czy znaki drogowe są potrzebne? Czy warto nosić elementy odblaskowe i dlaczego nie można rozmawiać z obcymi? Na te pytania dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr I w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Batorego odpowiadała policjantka z Zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii

Właściwie przygotowanie dzieci do podróżowania pieszo daje duże prawdopodobieństwo, że nie ulegną one w przyszłości niemiłej sytuacji na drodze lub np. w kontakcie z obcymi. Dlatego też sierż.szt. Emilia Podbielska z zespołu ds. profilaktyki społecznej nieletnich i apatologi  prowadząc zajęcia z przedszkolakami, przedstawiała sytuacje, jakie mogą spotkać dziecko na drodze, ale także w pobliżu miejsc, w którym dzieci mieszkają. Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się, jak ważne jest noszenie na zewnętrznej odzieży elementów odblaskowych. Odblaski powodują, że pieszy zauważony  jest przez kierowcę samochodu kilka sekund wcześniej, co daje mu dużo czasu na wykonanie odpowiedniego manewru i bezpieczne ominięcie pieszego. Odblaski są szczególnie potrzebne, nie tylko w okresie jesienno–zimowym, czy wczesną wiosną, ale przez cały rok.

Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe przepisy ruchu drogowego i znaki drogowe dotyczące pieszych w tym znak informujący o przejściu dla pieszych. Ponadto wspólnie zostało omówione jak  bezpiecznie nalży pokonać tzw. „zebrę”. Młodzi słuchacze dowiedzieli się także, czym jest „tarcza stop” i jakich przypadkach policjant może jej używać. Maluchy poznały też zasadę przechodzenia przez jezdnie w miejscu dozwolonym tam, gdzie nie ma pasów.

Kolejnym ważnym tematem w trakcie spotkania była rozmowa na temat kontaktu z osobą obcą. Biorąc pod uwagę sprzyjającą aurę pogodową i fakt, że dzieci coraz więcej czasu spędzają poza domem , zwrócono  uwagę na to, aby w tej kwestii zachowały szczególną ostrożność i nieufność wobec osób obcych. Zaś o wszelkich negatywnych sytuacjach niezwłocznie informowały rodziców bądź opiekunów. Na koniec zająć dzieci obejrzały film wprowadzający je do tematyki ruchu drogowego oraz bezpiecznych podróży. 

 

sierż szt. Emilia Podbielska

Pliki do pobrania

  • 258.36 KB
Powrót na górę strony