Aktualności

Sezon rowerowy czas zacząć! Pamiętajmy o odpowiednim zabezpie-czeniu swoich jednośladów

Data publikacji 06.05.2022

Sprzyjająca aura pogodowa w ostatnim czasie sprawiła, iż sezon rowerowy został w pełni rozpoczęty. Niestety, z reguły w tym czasie dają też o sobie znać złodzieje naszych jednośladów. Pojęcie „chwila” przez złodzieja interpretowane jest jako „okazja”. Podczas rekreacyjnych wycieczek, wyjazdów ,, na zakupy”, oraz podróży rowerowych pamiętajmy o prawidło-wym zabezpieczeniu naszych pojazdów.

W ostatnich latach znacznie powiększa się ilość miłośników jednośladów. Coraz ładniejsza pogoda i sprzyjające trasy rowerowe sprzyjają  korzystaniu z rowerowego transportu. Jednak nie możemy zapominać o ich właściwym zabezpieczeniu, nawet w sytuacji kiedy rower wychodzimy z założenia, że pozostawiamy dosłownie ,, na chwilę”. Często właśnie ta chwila jest wykorzystywana na naszą niekorzyść a potencjalni złodzieje umiejętnie okazje tą  wykorzystają.

Dlatego apelujemy o odpowiednie zabezpieczenie swoich ,,dwóch kółek". Warto zainwestować  w profesjonalne zabezpieczenie co z pewnością utrudni działania  złodziejowi. Korzystajmy z mocnych blokad. Pamiętajmy,  że im więcej czasu złodziejowi zajmie pokonanie przeszkody, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy rower.

Rower przypinamy do trwałego elementu, np. balustrady. Zostawiając rower przed sklepem róbmy to zawsze w widocznym miejscu, NIGDY w bramie, czy np. za kioskiem. Zabezpieczenie w postaci łańcucha zawsze przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (NIGDY tylko przez przednie).

Pamiętajmy o tym, aby  nigdy nie  zostawiać roweru bez jakiegokolwiek zabezpieczenia! Takie zachowanie, to ewidentne pozostawienie swojego jednośladu dla złodzieja. Wystarczy tylko kilka sekund. A im droższy rower, tym bardziej przyciąga wzrok. W tym przypadku duże znaczenie ma tu zastosowanie powiedzenia “okazja czyni złodzieja”. Oczywiście jeśli to możliwe, to zostawiajmy nasz jednoślad w miejscu, który jest objęty monitoringiem. Pamiętajmy aby nigdy nie sugerować się faktem, że pozostawiamy rower tylko na „chwilę”, bo ta właśnie ta chwila może przynieść dla nas dotkliwe skutki.

Jednym z dodatkowych zabezpieczeń jest także oznakowanie swojego roweru zgodnie z aplikacją ROWER-2, której organizatorem jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Znakowanie to polega na naniesieniu na rower numeru, pod którym będzie figurował w policyjnej bazie danych aplikacji ROWR-2. Jednoślad należy oznakować na elemencie trwałym, takim jak rama. Osoby zainteresowane znakowaniem rowerów mają  do wyboru dwie możliwości oznakowania: grawerem lub markerem UV (tajnopisem).

Wszystkich zainteresowanych oznakowaniem swoich jednośladów zapraszamy do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, Komisariatu Policji w Małkini Górnej, Posterunku Policji w Nurze wraz z rowerem, dowodem osobistym, dowodem zakupu lub kartą gwarancyjną roweru. Osoby niepełnoletnie muszą stawić się z opiekunem prawnym.

 

sierz.szt. Emilia Podbielska

Powrót na górę strony