Aktualności

Kierowca planujący imprezowy weekend powinien pomyśleć o bezpiecznym powrocie do domu

Data publikacji 13.05.2022

Każdy kierowca planujący imprezowy weekend powinien wcześniej zaplanować bezpieczny powrót do domu.

Nietrzeźwi kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drodze, dlatego należy zastanowić się czy warto kierować autem po wypiciu alkoholu.

Zbliża się weekend, pogoda będzie zachęcała do wyjazdów oraz spotkań towarzyskich z alkoholem. Zanim zdecydujesz się na kierowanie autem po wypiciu alkoholu i przekręcisz kluczyk w stacyjce zastanów się jak to może wpłynąć na Twoje dalsze życie i innych osób, które przypadkiem pojawią się na drodze. Jeżeli zaplanowałeś spotkanie towarzyskie z alkoholem zapewnij sobie kierowcę aby bezpiecznie wrócić do domu. Jeżeli nazajutrz nie jesteś pewny swojego stanu trzeźwości możesz go zbadać na Promilerze w recepcji ostrowskiej komendy. Badanie zajmie tylko chwilę i będziesz pewny czy możesz kierować autem.

Pamiętaj, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. złotych do 60 tys. złotych.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony