Aktualności

Żniwa na polach, maszyny rolnicze na drogach

Data publikacji 25.07.2022

Sezon żniw rozpoczęty. W związku z tym apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych.

Najczęstszą przyczyną wypadków podczas prac polowych jest pośpiech, nieodpowiednie przygotowanie, wyposażenie maszyn rolniczych oraz pozwolenie aby dzieci pomagały w pracy.

Rodzice mają obowiązek sprawowania odpowiedniej opieki nad dziećmi dlatego w tym trudnym czasie jakim są żniwa powinni pamiętać, że:

- dzieci nie powinny brać udziału w pracach polowych

- należy zapewnić dzieciom odpowiednie miejsce do zabawy, absolutnie dziecko nie powinno zostać same w domu bez opieki,

- dzieci nie mogą kierować ciągnikiem, kombajnem oraz uczestniczyć w załadunku i rozładunku słomy lub siana na przyczepę

- należy zabezpieczyć niebezpieczne narzędzia i sprzęt aby nie zagrażał bezpieczeństwu dziecka

- kierować ciągnikiem i kombajnem mogą jedynie osoby z uprawnieniami

Kierujący ciągnikami i maszynami rolniczymi powinni pamiętać aby absolutnie nie wykonywać żadnych prac polowych pod wpływem alkoholu.

Kierującym kombajnami przypominamy, że jest to pojazd ponadnormatywny i w przypadku przejazdu drogą publiczną należy heder zdjąć aby nie stwarzał zagrożenia bezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi. Jeżeli jest taka możliwość warto zjechać na prawe pobocze aby umożliwić kierowcom aut bezpieczne wyprzedzenie.

Apelujemy również do kierowców samochodów o ostrożność podczas wyprzedzania maszyn rolniczych i wyrozumiałość wobec kierujących kombajnami.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony