Aktualności

Uwaga oszust proponujący zakup akcji PKN ORLEN w rozmowie telefonicznej !!!

Data publikacji 12.08.2022

Oszuści nie próżnują! W dniu 11.08.2022r do jednej z mieszkanek powiatu ostrowskiego zadzwonił mężczyzna z bardzo atrakcyjną propozycją zakupu akcji PKN ORLEN.

W dniu wczorajszym do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. zgłosiła się kobieta w wieku 53 lata mieszkanka powiatu ostrowskiego, która złożyła zawiadomienie o popełnionym oszustwie drogą internetową. Z relacji kobiety wynika, iż w trakcie rozmowy telefonicznej z analitykiem zaproponowano jej zakup akcji PKN ORLEN . W wyniku chęci skorzystania z atrakcyjnej propozycji pokrzywdzona dokonała przelewu weryfikacyjne na kwotę 1000 zł oraz zainstalowała na swoim telefonie aplikację „AnyDesk” zgodnie z zaleceniami rozmówcy. Następnie kobieta zalogowała się na swoim rachunku bankowym a w ten sposób zdalnie udostępniła dane do swojego konta bankowego za pomocą którego oszust dokonał kradzieży znacznej kwoty pieniędzy.

Dalsze czynności prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP Ostrów Maz.

Cyberprzestępcy wciąż modyfikują swoje metody, aby wyłudzić dane bankowe i ukraść nasze oszczędności. W związku z powyższym apelujemy o weryfikację stron internetowych za pomocą których dokonujemy przelewów drogą internetową celem wyeliminowania ewentualnych zdarzeń. Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!!!

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w internecie oferujących promocję, których nigdy wcześniej indziej nie widzieliśmy, ponadprzeciętne zyskowne inwestycje czy konkursy, w których mamy gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona lub tym podobne. W większości przypadków chodzi tu o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy.

Nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Przekierują one nas na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu banku wykradną nasze dane dostępowe.


 

sierż.szt. Emilia Podbielska


 

Powrót na górę strony