Aktualności

Huzarzy Śmierci - Policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920

Data publikacji 31.08.2022

W sobotę 27 sierpnia w Kuligowie w powiecie wołomińskim, odbyły się obchody upamiętniające udział polskich Policjantów w walce z bolszewikami. Uroczystość plenerowa nosiła nazwę „Huzarzy Śmierci policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920” bo takim mianem określano legendarny dywizjon złożony z funkcjonariuszy policji konnej. W wydarzeniu uczestniczył również sierż.szt. Marcin Głowacki z małkińskiego komisariatu działający w grupie rekonstrukcyjnej.

Uroczystość zapoczątkował przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920. Po jej zakończeniu symbolicznie posadzone zostały trzy dęby w hołdzie funkcjonariuszom zgładzonych w Kalininie. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą udział polskich policjantów w walkach z bolszewikami w 1920 r.

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy plenerowej na Błoniach w Kuligowie odbył się pokaz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego „BOA” z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz przygotowany przez Ogniwo Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji.  

Wokół stoisk z upominkami oraz sprzętem policyjnym tłumnie zgormadzili się celebrujący uroczystość.  Z wielkim entuzjazmem wśród uczestników spotkały się także czworonogi służbowe.

Przybyli goście mogli zobaczyć umundurowanie policjantów obowiązujące na przełomie 1936 do 1939 roku w zestawieniu ze współczesnym. Całość uświetniały opowieści o zdarzeniach historycznych, które miały miejsce na terenie Kuligowa. 

Zwieńczeniem imprezy był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji,  po którym  wystąpił zespół muzyczny KOMBI.

Honorowy patronat nad uroczystościami sprawował  Ministrer Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński a  inicjatorami byli Wójt Gminy Dąbrówka, Starosta Wołomiński oraz Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji.

Zapraszamy do galerii. Zobaczcie uroczystośc oczami wołomińskich funkcjonariuszy.

źródło: KPP Wołomin mł.asp Monika Kaczyńska

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie https://wolomin.policja.gov.pl/pw/aktualnosci/113623,Huzarzy-Smierci-Policjanci-w-Bitwie-Warszawskiej-1920.html

 

Powrót na górę strony