Aktualności

Sprzedając sukienkę straciła 5 tyś złotych

Data publikacji 12.01.2023

Postępując nierozważnie podczas sprzedaży ubrań zamiast zarobić można stracić pieniądze.

Sprzedaż ubrań których nie nosimy to dobry sposób na "przewietrzenie szafy" i podreperowanie domowego budżetu. Jednak jeżeli nie postępujemy rozważnie zamiast zarobić możemy stracić pieniądze. Przekonała się o tym 23-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego. Kobieta postanowiła na jednym ze znanych portali umożliwiających sprzedaż używanej odzieży umieścić ogłoszenie. Z pewnością ucieszyła ją wiadomość od kobiety zainteresowanej zakupem sukienki za kwotę kilkuset złotych. W trakcie konwersacji z potencjalną klientką otrzymała od niej link.23-latka niestety otworzyła go i wpisała login, hasło do bankowości elektronicznej oraz dane karty płatniczej. Potem otrzymała telefon z banku z informacją o nieautoryzowanych transakcjach na jej rachunku bankowym. Tym sposobem z jej konta zniknęło 5 tyś zł.
Mimo powtarzanych apeli o ostrożność podczas internetowych sprzedaży i zakupów mieszkańcy powiatu ostrowskiego nadal padają ofiarami przestępców. Metoda ich działania nie zmieniła się, chociaż ostatnio osobami pokrzywdzonymi są sprzedawcy. W związku z tym ponownie apelujemy aby absolutnie nigdy nie otwierać linków przesłanych przez obce osoby. To pierwszy krok do ułatwienia przestępcom dostępu do rachunku bankowego. Otwierając taki link instalujemy zdalny pulpit, wówczas przestępcy widzą wpisywany login oraz hasło i korzystają z rachunku bankowego jak pełnoprawni właściciele.
 
W Polsce istnieje organizacja CERT specjalizująca się w zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem. O oszustwach na portalach z ogłoszeniami przestrzegali już w kwietniu 2022r. https://cert.pl/posts/2022/04/classiscam/ warto poznać metodę działania przestępców aby nie paść ich ofiarą.

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony