Aktualności

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Data publikacji 03.03.2023

Już 7 rok funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z której korzystają też mieszkańcy powiatu ostrowskiego.

Głównym celem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.

Posiadacze komputera z dostępem do internetu mają możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony mogą przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w danej okolicy. Następnie Policja te sygnały weryfikuje.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

Od 1 stycznia tego roku mieszkańcy powiatu ostrowskiego zgłosili 206 zagrożeń. W 36 przypadkach mieliśmy do czynienia z żartem/pomyłką,  77 zgłoszeń zostało potwierdzonych a 60 nie potwierdzono, wyeliminowano 2 natomiast 8 jest w trakcie weryfikacji, 23 zgłoszenia zostały przekazane do realizacji innym instytucjom.

Najczęściej zgłaszane w 2023r. zagrożenia przez mieszkańców powiatu ostrowskiego to m.in :

- przekraczanie dozwolonej prędkości- 58

- nieprawidłowe parkowanie - 56

- niewłaściwa infrastruktura drogowa - 34

- zła organizacja ruchu drogowego - 29

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 12

- dzikie wysypiska śmieci - 5


Za wszystkie zgłoszenia dziękujemy, cieszy fakt, że mieszkańcy powiatu ostrowskiego wiedzą, że bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu zależy również od nich.
Przypominamy, że aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową KPP w Ostrowi Mazowieckiej pod adresem https://mazowiecka.policja.gov.pl/wor/ na której znajduje się baner, wystarczy na niego kliknąć i już możemy zgłosić zagrożenie na mapie.

Przekazanie tych informacji zajmuje tylko chwilę. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Zgłoszenie trafi do odpowiedniej komórki Policji.
Pamiętajmy, aby z mapy korzystać rozsądnie. Każde naniesione na mapę zagrożenie spowoduje odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Nie zapominajmy, że zgłoszenia  w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony