Aktualności

Bezpieczna jazda motocyklem

Data publikacji 21.03.2023

Ostanie ciepłe i słoneczne dni sprawiły, że na drogę wyjechali motocykliści. Jazda motocyklem jest bardzo emocjonująca, dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa aby przejażdżka nie skończyła się tragedią.

Ostrowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przypominają o zasadach, którymi powinien kierować się każdy odpowiedzialny motocyklista, aby przez jeden błąd zbyt wcześnie nie musiał zrezygnować ze swojej pasji.

Wraz z nadejściem wiosennych ciepłych i słonecznych dni na drogi wyjeżdżają motocykliści. Jednoślad jest popularny szczególnie wśród ludzi młodych, którzy niestety najczęściej są ofiarami wypadków drogowych. Niedoświadczony motocyklista, dobre warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, brak rozwagi, rozsądku oraz wyobraźni na drodze to główne przyczyny wypadków śmiertelnych z udziałem motocyklistów .

Wsiadając na motocykl, kierowca powinien mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowca samochodu osobowego. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważniejszych urazów niż kierujący samochodem.

 

Zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego motocyklisty:

- Kierowca zawsze panuje nad pojazdem- nigdy odwrotnie!

- Ryzykowna jazda mająca na celu zaimponowanie kolegom może kosztować życie albo zdrowie motocyklisty lub innego uczestnika ruchu drogowego,

- Motocyklista absolutnie nie powinien „ wciskać się pomiędzy pojazdy" Nie zawsze kierowca auta odpowiednio wcześniej zauważy jednoślad,

- Odpowiednio wcześniej oraz wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,

- Nie zbaczaj nagle z toru jazdy, to może się skończyć najechaniem przez inny pojazd

- Nie wsiadaj za kierownicę w stanach gniewu lub frustracji to może powodować agresję na drodze,

- Zrezygnuj z kierowania motocyklem pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił Ci przydrożny krzyż .

- Jeżeli zależy Ci na Twoim bezpieczeństwie stosuj kask ochronny , ochraniacze , odpowiednie buty i rękawice

 

Wszystkim motocyklistom życzymy bezpiecznej jazdy z zachowaniem rozsądku i wzajemnego szacunku.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony