Drodzy seniorzy nie dajcie się oszukać! - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drodzy seniorzy nie dajcie się oszukać!

Wczoraj doszło do kolejnego oszustwa seniorów metodą na policjanta. Małżeństwo z Ostrowi Mazowieckiej straciło kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pomimo licznych apeli w tv i radiu niestety starsze osoby nadal padają ofiarą oszustów tracąc oszczędności całego życia. Przypominamy, że sposób działania oszustów praktycznie zawsze wygląda podobnie.

Wczoraj po południu na telefon stacjonarny do 71-letniej ostrowianki zadzwonił mężczyzna podając się za jej syna. Mężczyzna zachrypniętym głosem powiedział, że jest chory i wracając od lekarza miał wypadek. W wyniku tego wypadku 3 osoby zostały ranne. Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna podający się za policjanta i potwierdził to zdarzenie. Fałszywy funkcjonariusz oznajmił, że osoby ranne w wypadku żadają odszkodowania w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Fałszywy policjant polecił jej jak najszybsze wypłacenie pieniędzy z banku. Po oszczędności życia do banku poszedł mąż seniorki 77-latek, gdy wrócił do domu z pieniędzmi, fałszywy policjant poinformował, że po pieniądze zgłosi się kurier. Fałszywy funkcjonariusz polecił 77-latkowi udanie się do Sądu Rejonowego gdzie miał oczekiwać na niego adwokat i sekretarka którzy przygotują pokwitowanie odbioru pieniędzy. W ten sposób senior wywabiony został z mieszkania. W Sądzie nikt na niego nie czekał a w tym czasie małżonka została sama. Seniorka przekazała pieniądze osobie podającej się za kuriera. Przez cały czas była w kontakcie telefonicznym z fałszywym policjantem który powoływał się na Sąd, Prokuraturę, ponadto potwierdził przybycie kuriera.

 

Jeszcze raz apelujemy do starszych mieszkańców powiatu ostrowskiego o ostrożność. Jak widać na tym przykładzie oszuści działają bezwzględnie tak manipulują rozmową, aby "wyciągnąć" jak najwięcej informacji a potem wykorzystać starszą osobę.
Nigdy nie podajmy przez telefon kwot posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub na koncie. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy i nie przekazujmy ich żadnym obcym osobom.
Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści.
Pamiętajmy funkcjonariusze Policji ABSOLUTNIE NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy im lub przysłanemu kurierowi.
Jeżeli odbierzemy telefon od policjanta który poinformuje nas o wypadku bliskiej osoby i potrzebie wpłaty pieniędzy w celu uniknięcia kary zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich. Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać na Policję pod nr tel. 29 746 92 00 lub 997 albo 112. Zadzwońmy do rodziny i sprawdźmy czy faktycznie takie zdarzenie miało miejsce. Ważne jest aby prawidłwo rozłączyć się z osobą podającą się za policjanta.

Apelujemy, aby rozmawiać z rodzicami i dziadkami, że są osoby, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia oszczędności ich życia.
Zwróćmy uwagę na osoby starsze mieszkające samotnie.
 

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony