Aktualności

Obowiązki właściciela psa

Data publikacji 12.04.2023

Właściciele psów mają obowiązek sprawowania odpowiedniej opieki nad czworonogami, w ten sposób aby pupile nie atakowały przechodniów czy rowerzystów.

W piątkowe przedpołudnie dyżurny ostrowskiej komendy odebrał zgłoszenie o psie, który na ul. Taczanowskiego ugryzł dziecko. Na miejscu policjanci ustalili, że pies ugryzł niespełna 6-letniego chłopca bawiącego się na podwórku w pobliżu domu. W tym samym czasie ul. Surowskiego z czworonogiem biegnącym luzem bez kagańca spacerowała kobieta. W pewnym momencie pies podbiegł do dziecka i pokąsał go w nogę. Niestety kobieta nie zainteresowała się losem dziecka odchodząc z miejsca. Policjanci ustalili właścicielkę zwierzaka, 68-latka przekazała mundurowym, że zwierzę nie było zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Policjanci interweniujący na miejscu przygotowali dokumentację, sprawa została przekazana do Zespołu Wykroczeń. 

Przypominamy właścicielom psów o ciążących na nich obowiązkach w postaci corocznego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie (chorobie stanowiącej śmiertelne zagrożenie dla zwierząt oraz ludzi).Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna od 20 zł do 5000zł.

Dodatkowo właściciel psa ma obowiązek sprawowania odpowiedniego nadzoru nad zwierzęciem. Podstawą jest wyprowadzanie psa na smyczy oraz założony kaganiec. Pamiętajmy, że właściciel nigdy nie przewidzi reakcji psa. Biegający luzem po ulicy pies stanowi zagrożenie dla siebie i kierowców. W przypadku nagłego wtargnięcia zwierzaka na jezdnię tuż przed nadjeżdżające auto skutkujące uszkodzeniem samochodu koszty naprawy poniesie właściciel czworonoga. Za brak odpowiedniego nadzoru nad psem grozi kara ograniczenia wolności, nagany lub grzywny do 1000zł.

zdj. poglądowe

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony