Aktualności

Paragraf - niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności

Data publikacji 15.05.2023

Ignorantia iuris nocet z łacińskiego oznacza nieznajomość prawa szkodzi. W przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa nie można powoływać się na nieznajomość prawa w ochronie przed odpowiedzialnością prawną.

"Paragraf- niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności" to hasło kampanii KWP zs. w Radomiu, którą realizują ostrowscy policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich. Skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Policjanci odwiedzają uczniów szkół gdzie w trakcie spotkań rozmawiają na temat konsekwencji prawnych wynikających z niewłaściciwego zachowania nieletnich naruszających przepisy prawa.

Młodzi ludzie często nie mają świadomości, że w Sądzie istnieje Wydział Ds. Rodziny i Nieletnich przed którym odpowiadają za negatywne zachowanie. Ostrowscy policjanci przy każdej możliwej okazji rozmawiają z młodzieżą o konsekwencjach m.in opuszczania zajęć szkolnych, palenia papierosów, picia alkoholu, kradzieżach czy kierowania pojazdami bez wymaganych uprawnień. Te wizyty mają na celu uświadomienie młodzieży na temat konsekwencji prawnych zgodnie z paremią łacińską Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi. W przypadku popełnienia wykroczenia/ przestępstwa brak wiedzy, że dane postępowanie narusza przepisy prawa nie będzie okolicznością łagodzącą.

Spotkania odbyły się w SP w nagoszewie, SP nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, SP w Szulborzu Wielkim, ZS nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej.

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony