Aktualności

Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i II Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa na Mazowszu,to dwie inicjatywy w które włączyli się ostrowscy policjanci

Data publikacji 19.05.2023

Słoneczna i ciepła aura zawsze zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zarówno dzieci i dorośli wybierają wówczas aktywne formy wypoczynku np. jazdę rowerem, na rolkach czy hulajnodze. Zawsze gdy jesteśmy uczestnikiem ruchu drogowego jako pieszy czy kierujący powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i postępować zgodnie z przepisami.

Od 15 do 21 maja trwa Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. Hasłem tego wydarzenia jest - Pomyśl o mobilności. W ramach różnego rodzaju wydarzeń promowany jest zrównoważony transport np. przemieszczanie się pieszo, rowerem lub transportem publicznym.

Natomiast od 12 do 19 maja trwa II Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa na Mazowszu. Wydarzenie zainicjowane zostało przez Wojewodę Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Celem tej akcji jest promowanie bezpieczeństwa na drodze wśród dzieci i młodzieży będącymi uczestnikami ruchu gdy poruszają się rowerami czy na hulajnogach.

W obie inicjatywy włączyli się ostrowscy policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich i w ich ramach odwiedzili uczniów szkół. Podczas spotkań policjanci przypominali o zasadach ruchu drogowego obowiązujących pieszych (używania odblasków wieczorem poza obszarem zabudowanym), rowerzystów czy osób poruszających się np. hulajnogą. Podczas nauki najmłodszych- przedszkolaków bezpiecznego poruszania się pod drodze policjanci wykorzystywali Miasteczko Ruchu Drogowego, gdzie dzieci poznały znaki oraz mogły poćwiczyć przechodzenie przez ulicę. W trakcie wizyt policjanci rozmawiali również o kontakatach z obcymi osobami,cyberzagrożeniach oraz przypominali o nr alarmowym 112 i sytuacjach w jakich należy z niego korzystać. Ochotnicy mogli oznakować swój rower, co ułatwia identyfikację w razie kradzieży i odzyskania jednośladu.

Spotkania odbyły się w przedszkolu nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej oraz szkołach podstawowych nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej, Komorowie, Dybkach, Trynosach Osiedlu, Jelonkach.

 

mł.asp Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony