Aktualności

Nietrzeźwy kierował hulajnogą elektryczną

Data publikacji 22.05.2023

Policjanci z wydziału prewencji ostrowskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej nietrzeźwego mężczyznę kierującego hulajnogą elektryczną. Przypominamy, że kierowanie hulajnoga elektryczną w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny 2500 zł.

W niedzielny (21.05) poranek ostrowscy policjanci patrolowali ulice Komorowa. W pewnym momencie zauważyli kierującego hulajnogą elektryczną. Sposób jazdy mężczyzny wzbudził u policjantów podejrzenie, że może być on pod wpływem alkoholu, dlatego został zatrzymany do kontroli drogowej. Zbadano stan trzeźwości u 49-latka. Miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. 
 
W maju tego roku miną dwa lata od momentu nowelizacji przepisów ruchu drogowego w których określono m.in. prawa i obowiązki osób poruszających się hulajnogami elektrycznymi.
Zgodnie z w/w przepisami:
- hulajnogą elektryczną może poruszać się tylko jedna osoba,
- kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) albo po użyciu alkoholu ( od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie) jest wykroczeniem.
- po drodze publicznej hulajnogą może kierować każda osoba, która ukończyła 18 lat, poniżej tego wieku wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.
- zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Jest to dopuszczalne jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
- kierujący hulajnogą korzysta z drogi dla rowerów/ pas ruchu dla rowerów . W przypadku ich braku kierujący hulajnogą może korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h. Natomiast gdy nie ma drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h wyjątkowo może skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. W tej sytuacji prędkość kierującego hulajnogą musi być zbliżona do prędkości pieszych oraz z zachowana szczególna ostrożność. Wtedy kierujący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.
- kierujący hulajnogą przejeżdża przez przejazdy dla rowerzystów, natomiast w przypadku przejść dla pieszych powinien przeprowadzić hulajnogę przez jezdnię.
 
Apelujemy do wszystkich użytkowników hulajnóg elektrycznych o stosowanie się do powyższych przepisów, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.
 
mł.asp Marzena Laczkowska
Powrót na górę strony