Aktualności

Pies służbowy wspomaga pracę policjantów

Data publikacji 23.05.2023

Patrolują i tropią, wyszukują zapachy narkotyków i materiałów wybuchowych, broni i łusek a także zwłok ludzkich. Zajmują się ratownictwem wodnym, wspomagają antyterrorystów podczas działań i identyfikują ślady zapachowe ludzi. To główne zadania jakie wykonują psy służbowe w Policji.

Historia kynologii policyjnej

Założycielskim ośrodkiem szkolącym psy służbowe w powojennej Polsce była Szkoła Przewodników i Tresury Psów Milicyjnych utworzona w Junikowie pod Poznaniem przez sierż. Zygmunta Rembielaka i kpr. Jana Kuternogę. W dniu 1 września 1945 r. rozpoczęto szkolenie przewodników i psów służbowych. Do wiosny 1946 r., do czasu likwidacji ośrodka, na potrzeby terenowych jednostek MO województwa poznańskiego wytresowano 24 psy służbowe. W maju 1946 r., na podstawie rozkazu Komendanta Głównego MO, gen. bryg. Franciszka Jóźwiaka, w Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku została utworzona Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych MO. Jej Komendantem został chor. Marian Grabski, przewodnik psa służbowego w przedwojennej Policji Państwowej. Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych CWMO w Słupsku istniała do 1949 roku. Jej ostatnim komendantem był założyciel ośrodka w Junikowie, st. sierż. Zygmunt Rembielak. W 1949 roku Komenda Główna MO wystąpiła do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego z wnioskiem o połączenie Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Słupsku z Zakładem Tresury Psów Służbowych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Sułkowicach. Już w pierwszych miesiącach 1950 r. przeprowadzono reorganizację dotychczasowych ośrodków tresury, w następstwie której w Sułkowicach powstał Zakład Tresury Psów Służbowych KBW i MO.

Obecnie Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie jest jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury psów służbowych Policji.

Grupy psów służbowych w Policji:

- patrolowo-tropiące (459 psów). Psy tej kategorii używane są w służbie patrolowej, do przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu za osobą oraz podczas zasadzek. Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy zatrzymywaniu osób, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również używane do tropienia śladów ludzkich.

- patrolowe (51 psów) realizują działania prewencyjne.

- bojowe (6 psów) używane są w służbie kontrterrorystycznej.

- tropiące (66 psy) używane są do tropienia śladów ludzkich na miejscu zdarzenia oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osób zaginionych.

- do zadań specjalnych, które w obliczu rosnącej przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru używane są do wyszukiwania zapachów narkotyków (163 psów)

- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz broni palnej i amunicji (101 psów)

- do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na lądzie (15 psów)

- do wyszukiwania  zapachu zwłok ludzkich na wodzie (4 psy)

- do badań osmologicznych (30 psów).

Nowym kierunkiem działania Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie jest szkolenie psów tropiących osoby według założeń mantrailingu. Psy te z powodzeniem używane są w zachodnich policjach do poszukiwań osób zaginionych. W odróżnieniu od używanych już w Policji psów tropiących, psy tropiące osoby według założeń mantrailingu są w stanie odnaleźć ślad pozostawiony przez człowieka nawet kilkanaście dni wcześniej. Aktualnie w Biurze Kryminalnym KGP znajdują się 4 psy tej kategorii, które ukończyły 3- letnie szkolenie w ZKP CSP w Legionowie. W roku 2022 kolejnych 5 psów tej kategorii rozpoczęło szkolenie w ZKP CSP.

Rasy psów służbowych występujące w Policji:

 1. Owczarek niemiecki
 2. Owczarek belgijski malinois
 3. Owczarek holenderski
 4. Labrador retriever
 5. Wyżeł niemiecki
 6. Posokowiec bawarski
 7. Bloodhound
 8. Foksterier
 9. Parson russell terrier
 10. Terrier walijski
 11. Płochacz niemiecki
 12. Ogar polski
 13. Mały munsterlander.

Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej posiada psa rasy owczarek niemiecki Jasona. Jest psem tropiącym i ma na swoim koncie sukcesy w tropieniu przestępców jak i odnajdywaniu zaginionych osób.

Wszystkie osoby mieszkające na terenie powiatu ostrowskiego zainteresowane pełnieniem służby w Policji, mogą skłądać dokumenty w KPP w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. płk. K. Piłata 12 (Zespół Kadr i Szkolenia) codziennie w godz. 8:00-15:00.

Informacja pod nr tel 47 704 42 23.

źródło: Komenda Główna Policji ( stan na 17.06.2022r.)

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony