Aktualności

Bezpodstawnie wezwał patrol, poniesie konsekwencje finansowe

Data publikacji 26.06.2023

Przypominamy mieszkańcom powiatu ostrowskiego aby z rozwagą korzystali z nr alarmowego 112. Za bezpodstawne wezwanie służb grożą konsekwencje finansowe.

W sobotę rano dyżurny ostrowskiej komendy odebrał zgłoszenie. Mężczyzna z powiatu ostrowskiego zgłosił, że jego brak zabrał mu kluczyki od auta i nie chce ich zwrócić, zgłaszający zarzekał się, że jest trzeźwy. Gdy na miejsce zgłoszonej interwencji dojechali policjanci okazało się, że zgłaszający 48-latek wcale nie jest trzeźwy, badanie wykazało 0,8 promila alkoholu w organizmie. Był tam też brat zgłaszającego, który przekazał policjantom, że faktycznie zabrał kluczyki 48-latkowi aby ten nie mógł w takim stanie kierować autem.
Brat zgłaszającego zareagował odpowiedzialnie, zabierając kluczyki nietrzeźwemu mężczyźnie. Postępując w ten sposób zapobiegł tragedii do której mogłoby dojść gdyby 48-latek w takim stanie postanowił kierować autem. Natomiast 48-latek odpowie za bezpodstawne wezwanie policjantów.
 
Przypominamy, że zgodnie z art 66 KW
§ 1. Kto:
1)chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2)umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

mł.asp Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony