Aktualności

Oszustwo metodą na BLIK – policjanci ostrzegają!

Data publikacji 23.08.2023

Policjanci apelują! – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Prośby oszustów są różne - na leki, trudna sytuacja rodzinna, problemy ze zdrowiem, zagubione dokumenty czy tez brak pieniędzy na jedzenie. Potencjalni sprawcy oszustw twierdzą, że teraz brakuje im środków finansowych, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. W tym momencie powinno już wzbudzić to nasze podejrzenie. Dlatego warto zweryfikować te fakty z innymi osobami, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.

W minionym tygodniu policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą "na BLIK". Mieszkanka powiatu ostrowskiego poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się jej znajomymi poprzez komunikator i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził zgłaszającą do zablokowania konta lecz na szczęście nie doszło do żadnej utraty pieniędzy. Niestety tak wiele szczęścia nie miała kolejna zgłaszająca, gdyż działanie sprawcy doprowadziło do utraty 2000 zł. Sposób działania oszusta był identyczny.

Oszustwo metodą na BLIK polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

Niestety tego typu zgłoszeń do ostrowskiej komendy w minionych dniach wpłynęło znacznie więcej, dlatego też apelujemy o zachowanie czujności, ograniczonego zaufania a także o rozsądne korzystanie z internetu.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:

  • stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms-em),

  • potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy pieniądze,

  • sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),

  • chronić swój telefon a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w internecie oferujących promocję, których nigdy wcześniej indziej nie widzieliśmy, ponadprzeciętne zyskowne inwestycje czy konkursy, w których mamy gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona lub tym podobne. W większości przypadków chodzi tu o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy.

Nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia! Przekierują one nas na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu banku wykradną nasze dane dostępowe.

W przypadku podejrzenia, że mogliśmy się stać ofiarą oszustwa, należy niezwłocznie zastrzec kartę (jeżeli jej dane podawaliśmy w korespondencji z oszustem) w aplikacji mobilnej swojego banku, w serwisie internetowym banku lub telefonicznie. Następnie złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. Policji lub Prokuraturze i poinformować bank o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i przekazać wszystkie niezbędne informacje. Jeśli odpowiednio zareagujemy i poinformujemy odpowiednie służby o przestępczym procederze w ten sposób uniemożliwimy mu dalszą działalność a tym samym uchronimy inne osoby przed utratą swoich oszczędności. Pamiętajmy, że nasza bierność w przypadku zaistnienia tego typu zdarzenia spowoduje, iż sprawcy będą w dalszym ciągu prowadzić swoje działania i nie posianą za to konsekwencji. Dlatego nie obawiajmy się i reagujmy niezwłocznie!


 

mł.asp. Emilia Podbielska

Powrót na górę strony