Aktualności

Pieszy znajdujący się na jezdni ma swoje prawa ale i obowiązki

Data publikacji 20.09.2023

Przejście dla pieszych powinno być najbezpieczniejszym miejscem na jezdni, nie zawsze jednak tak jest. Niestety przyczyniają się do tego również piesi, poprzez niewłaściwie zachowanie.

Bezpieczeństwo na jezdni zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego tj. pieszych i kierujących. Niestety piesi często poprzez swoje niezgodne z prawem postępowanie sprawiają, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, kończących się wypadkiem.

Główne "grzechy" pieszych" zamierzających przejść przez ulicę:

- przechodzenie przez jezdnię poza miejscami do tego wyznaczonymi

- przebieganie przez jezdnię

- wchodzenię na ulicę tuż przed nadjeżdżające auto,

- przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych

W tych przypadkach kierowcy mimo szczerych chęci nie zawsze mają możliwość zatrzymać auto aby nie potrącić pieszego/ rowerzysty. Wtedy skutki uderzenia najbardziej odczuje pieszy/rowerzysta, który nie jest tak chroniony jak kierowca w aucie (poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa). Piesi powinni pamiętać, że wchodząc na jezdnię mają obowiązek zachować szczególną ostrożność. Pierwszeństwo mają w sytuacji gdy wchodzą na przejście i oczywiście gdy już się na nim znajdują.

Rozwój technologii sprawił, że obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonów komórkowych. Towarzyszą nam praktycznie wszędzie, w pracy, domu,szkole, na zakupach. Niestety powoduje to również niebezpieczne sytuacje gdy pieszy przechodząc przez ulicę wpatrzony jest w ekran telefonu i nie skupia swojej uwagi na tym co dzieje się wokół niego. Wówczas nietrudno o wypadek. Po nowelizacji przepisów zabronione jest korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię/torowisko/przejście dla pieszych w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na drodze.

W takim przypadku grozi nam mandat w kwocie 300zł. Jednak możemy ponieść poważniejsze konsekwencje, stracić zdrowie a nawet życie.

W związku z tym apelujemy do pieszych/rowerzystów z powiatu ostrowskiego o zachowanie rozsądku podczas przechodzenia przez jezdnię, aby bezpiecznie wrócić do domu.

asp. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony