Aktualności

Chcesz być bezpieczny na drodze?noś odblaski

Data publikacji 21.09.2023

Coraz krótsze dni i mgliste noce powodują, że piesi są słabo widoczni dla kierowców. Dlatego przypominamy o konieczności używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu lub torbie może uratować życie.

Wrzesień w tym roku jest wyjątkowo ciepły i słoneczny, niestety nie ubłagalnie zbliża się jesień z krótszymi dniami i nocnymi mgłami co pogarsza widoczność na jezdni. Dlatego przypominamy pieszym o obowiązku noszenia odblasków aby poprawić ich bezpieczeństwo na drodze.

Pamiętajmy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek noszenia odblasków w sposób widoczny dla kierujących. Dla porównania pieszy ubrany w ciemną odzież jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów, ale gdy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go nawet z odległości 150 metrów.

Rowerzyści poza obowiązkowym oświetleniem roweru również powinni zaopatrzyć się np. w kamizelkę odblaskową. W ten sposób poprawiają swoją widoczność na jezdni i zwiększają szansę na bezpieczny powrót do domu.

Zgodnie z przepisami piesi poza obszarem zabudowanym mają OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego brak grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jednak to nie kwestie finansowe powinny w tej sytuacji przeważać ale troska o własne zdrowie a nawet życie.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony