Aktualności

Gdy znajomy prosi Cię za pomocą komunikatora społecznego o pomoc poprzez przesłanie kodu do systemu mobilnej płatności, uważaj to może być próba oszustwa

Data publikacji 09.10.2023

Obecnie oszuści głównie działają w sieci, wykorzystując m.in komunikatory społeczne gdzie przełamują zabezpieczenia i podszywają się pod znajomych proszących o pomoc finansową w postaci wygenerowania kodu do systemu mobilnej płatności.

W piątek 19-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego zgłosił próbę oszustwa internetowego. Późnym wieczorem otrzymał informację od znajomych, że za pomocą komunikatora społecznego odebrali od niego prośbę o pomoc w opłacie przesyłki z wykorzystaniem kodów do systemu mobilnej płatności. Znajomi podejrzewali, że może to być próba oszustwa i nie odpowiedzieli na tą prośbę. W ten sposób nie stracili pieniędzy.

Jeszcze raz przypominamy o zachowaniu ostrożności. Jeżeli za pomocą komunikatora znajomy prosi Cię o pomoc finansową poprzez przesłanie kodów do systemu mobilnej płatności możesz być pewien, że to próba oszustwa. Zweryfikują tą wiadomość powiadamiając znajomego "rzekomo" proszącego o pomoc. Jeżeli bez sprawdzenia prześlesz kod stracisz bezpowrotnie pieniądze. Dodatkowo przypominamy, że kod o systemu mobilnej płatności nie powinien być przekazywany innym osobom, w ten sposób narażamy się na straty finansowe.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony