Aktualności

Weryfikuj prośby o pomoc finansową przesłaną przez "bliskich" za pomoca komunikatora, jeżeli tego nie zrobisz możesz stracić pieniądze

Data publikacji 10.11.2023

Ograniczanie kontaktów z bliskimi jedynie do wymiany zdań za pomocą komunikatorów może mieć fatalne skutki finansowe.

W środę mieszkanka powiatu ostrowskiego zgłosiła oszustwo. Tego samego dnia po południu przestępcy przejęli jej konto na portalu społecznościowym i w jej imieniu wysłali do znajomych prośbę o pożyczkę. Niestety odpowiedziała na nią siostra 45-latki i przesłała dwa kody służące autoryzacji transakcji bankowych. Niestety w ten sposób siostra kobiety straciła prawie 1000zł. Sprawę prowadzi wydział kryminalny.

To kolejny przypadek oszustwa za pomocą kodu do autoryzacji transakcji bankowych. Niestety przestępcy przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i wysyłają w imieniu właścicieli prośby o pomoc finansową do rodziny/znajomych. Ofiary przestępstw nie weryfikują próśb np. poprzez wykonanie telefonu do tej osoby tylko bez dłuższego zastanowienia przesyłają kody do autoryzacji transakcji bankowych. Niestety zapominają, że w/w kody powinny być wykorzystywane do płatności jedynie przez właściciela rachunku aby mieć kontrolę nad wykonywaną operacją na ich koncie. W związku z tym jeszcze raz apelujemy do mieszkańców powiatu ostrowskiego o stosowanie zasady ograniczonego zaufania i sprawdzania wszelkich wiadomości z prośbą o pożyczkę.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony