Aktualności

Podczas grzybobrania w lesie można trafić na niebezpiecznie niewybuchy

Data publikacji 16.11.2023

Do tej pory pogoda dopisywała grzybiarzom, ciepła i deszczowa aura sprawiła, że w lesie nie brakowało różnego rodzaju grzybów. W tym czasie otrzymujemy też zgłoszenia o niebezpiecznych znaleziskach w postaci niewybuchów.

Wczoraj po południu dyżurny ostrowskiej komendy odebrał zgłoszenie od 43-latka o znalezieniu w lesie na terenie gminy Małkinia Górna niewybuchu. Mężczyzna spacerował w poszukiwaniu grzybów i natknął sie na to znalezisko. Pierwsi na miejsce pojechali dzielnicowi z małkińskiego komisariatu i gdy potwierdzili, że leżący w ziemi metalowy przedmiot przypomina niewybuch wówczas dołączyli do nich policjanci z Nieetatowej Grupy Rozminowania Minersko-Pirotechnicznego. Policjanci z NGRMP potwierdzili, że przedmioty są dwa - granaty moździerzowe pochodzące z czasu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli miejsce do czasu usunięcia niewybuchu przez saperów z JW w Wesołej.

Spacerując w lesie czy to w poszukiwaniu grzybów czy dla złapania oddechu od miejskiego zgiełku można trafić na różne znaleziska w postaci metalowych skorodowanych przedmiotów. Niestety to pozostałości po trudnym dla nas czasie II wojny światowej. W takiej sytuacji przypominamy, że :

- absolutnie nie wolno przenosić, dotykać ani rozbrajać znaleziska, grozi to wybuchem, który może skończyć się trwałym kalectwem a nawet śmiercią,

- miejsce, gdzie się znajduje niewybuch należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, szczególnie dzieci.

- o znalezisku należy powiadomić Policję, funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

zdj. M.M

asp. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony