Aktualności

Kolejna próba oszustwa poprzez przesłanie wiadomości z prośbą o przekazanie kodu będącego systemem płatności mobilnych, tym razem nieudana

Data publikacji 16.11.2023

Oszuści coraz częściej wykorzystują konta użytkowników portali społecznościowych do przestępstwa polegającego na wysyłaniu prośby o przesłanie kodu dzięki któremu można dokonywać płatności mobilnych. Tym razem znajomi nie uwierzyli w historię o nagłych kłopotach finansowych.

Wczoraj przed północą dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał informację o próbie oszustwa. 27-latka z powiatu ostrowskiego zgłosiła w małkińskim komisariacie, że sprawcy włamali się na jej konto na portalu społecznościowym i wysłali w jej imieniu wiadomość do znajomych. Sprawca/sprawcy prosili o wygenerowanie i przesłanie kodów niezbędnych do wykonania płatności mobilnych. Na szczęście odbiorcy wiadomości nie uwierzyli i nie przesłali kodów, w ten sposób nie stracili pieniędzy.

To obecnie najczęstsze metody działania oszustów z jakimi mają do czynienia ostrowscy policjanci z wydziału kryminalnego. Sprawcy pokonują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i piszą w imieniu właściciela. Niestety nie każda tego typu historia ma szczęśliwy finał. Zdarzają się sytuacje, gdy odbiorcy wiadomości bez chwili namysłu przesyłają kody i wtedy tracą pieniądze. W związku z powyższym apelujemy aby w przypadku otrzymania w/w wiadomości od znajomego czy osoby bliskiej zweryfikować to i absolutnie nie przekazywać kodów. Warto zadzwonić do tej osoby i zapytać czy faktycznie przesłała taką prośbę. Wówczas unikniemy utraty pieniędzy.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony