Aktualności

Kierowco dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze, zwiększysz wówczas szanse na bezpiecznie dotarcie do celu podróży

Data publikacji 21.11.2023

Apelujemy do kierowców zarówno osobówek jak i ciężarówek o dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych panujących na drodze. Od kilku dni pada z przerwami śnieg a temperatura spada poniżej 0 °C.

W weekend spadł pierwszy śnieg jeszcze tej jesieni. Obecnie zarówno w nocy jak i w dzień utrzymują się minusowe temperatury. Niestety większość kierowców nie przestawiła się na tryb jazdy w zimowych warunkach i wczoraj odczuli to policjanci z ruchu drogowego. Na drodze S-8 w Podborzu i Prosienicy między godz. 16:00 a 18:00 odnotowali 5 kolizji w których uczestniczyły zarówno samochody osobowe jak i ciężarowe. Na szczęście (trzeźwi) kierowcy nie odnieśli żadnych poważnych obrażeń. Główną przyczyną kolizji było niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych panujących na jezdni.

W związku z utrzymującymi się przelotnymi opadami śniegu oraz ujemnymi temperaturami apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności podczas jazdy:

- zmniejsz prędkość jazdy a zwiększ odległość od aut jadących przed Tobą, w przypadku konieczności hamowania unikniesz zderzenia,

- to najwyższy czas na zmianę opon na zimowe,

- przed wyjazdem usuń śnieg/szron z szyb aby poprawić widoczność,

- pamiętaj u uzupełnieniu zimowego płynu do spryskiwaczy, czysta szyba to podstawa bezpiecznej jazdy,

- bez względu na warunki atmosferyczne absolutnie nigdy nie wsiadaj za kierownicę auta po wypiciu alkoholu/ zażyciu środków odurzających lub leków wpływających na zdolność psychomotoryczną.

zdj. BN

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony