Aktualności

Mgliste wieczory i poranki, uważajmy na drodze

Data publikacji 13.12.2023

Przełom listopada i grudnia wprawił nas w świąteczny nastrój za sprawą opadów śniegu i ujemnych temperatur. Niestety od kilku dni temperatura wzrosła i mamy obecnie typową jesienną pogodę z dodatnią temperaturą i pojawiającymi się w nocy i nad ranem gęstymi mgłami. To najgorsze warunki atmosferyczne na drodze, które nie sprzyjają zarówno kierowcom, rowerzystom i pieszym, dlatego apelujemy o ostrożność na jezdni.

Niestety w pierwszej połowie grudnia aura zmieniła się na typową jesienną z dodatnią temperaturą zarówno w nocy jak i w ciągu dnia. Z uwagi na wysoką wilgotność powietrza występują również wieczorno-poranne mgły. Taka aura sprawia, że występuje ograniczona widoczność na jezdni zarówno dla kierowców ale też rowerzystów i pieszych.

W tak niesprzyjających warunkach należy zachować szczególną ostrożność na drodze:
- Kierowco pamiętaj o dostosowaniu prędkości do warunków atmosferycznych panujących na drodze, sprawne światła to podstawa bezpiecznej jazdy podczas takiej aury.
- Rowerzysto jeżeli nie masz wyboru co do innego środka transportu zadbaj o sprawne oświetlenie oraz kamizelce odblaskowej, która dodatkowo zaznaczy Twoją obecność na jezdni.
- Pieszy korzysta z lewego pobocza gdy przy drodze brakuje chodnika. Poza obszarem zabudowanym gdy droga nie jest oświetlona odblask jest obowiązkowy, ten z pozoru mały element może uratować Twoje zdrowie a nawet życie.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony