Aktualności

Co zrobić gdy zgubiłem/zgubiłam dokumenty?

Data publikacji 13.12.2023

Zgubienie portfela z plikiem dokumentów to sytuacja, która niestety może zdarzyć się każdemu. Ważne jest aby wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji.

Informujemy, że Policja nie prowadzi czynności w związku z faktem zgubienia dokumentów. Policjanci prowadzą czynności wyłącznie w sytuacji gdy do utraty dokumentów doszło w wyniku przestępstwa np. kradzieży. Natomiast możemy odwiedzić najbliższą komendę i sprawdzić czy "uczciwy znalazca" przyniósł taką zgubę, takie sytuacje również zdarzają się.

Zgubiony dowód osobisty możemy zastrzec za pomocą banku, lista znajduje się na stronie https://dokumentyzastrzezone.pl/. Zgubiony dowód zostanie wpisany do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie zaciągnie kredytu na nasze dane osobowe. Następnie musimy zgłosić w urzędzie, który wydał dokument np. gminy lub miasta fakt zgubienia.

Jeżeli straciliśmy karty bankomatowe, płatnicze zablokujmy je aby nie uczciwy znalazca nie zdążył  "wyczyścić konta".

Obecnie nie mamy obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy podczas gdy kierujemy autem, jednak warto mieć ten dokument w domu. Jeżeli dowód, prawo jazdy był również w zgubionym portfelu zgłośmy to do Wydziału Komunikacji aby otrzymać wtórnik dokumentu.

Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa nie warto nosić w portfelu wszystkich dokumentów gdy w danym momencie nie są nam potrzebne. Zabierajmy je tylko w przypadku gdy są niezbędne do załatwienia sprawy w urzędzie.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony