Aktualności

K-9 Europe czyli służba czworonożnego funkcjonariusza Policji

Data publikacji 14.12.2023

Policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii wraz z policjantem-przewodnikiem i czworonożnym funkcjonariuszem przybliżali dzieciom i młodzieży służbę policyjnych psów.

Owczarki niemieckie, belgijskie malinois, owczarek holenderski, labrador retriever, wyżeł niemiecki to tylko część ras psów służących w Polskiej Policji. Czworonożni funkcjonariusze zakwalifikowani są do następujących grup:
- patrolowo-tropiących, używane są w służbie patrolowej, do przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu za osobą oraz podczas zasadzek. Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy zatrzymywaniu osób, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również używane do tropienia śladów ludzkich.
- patrolowe, realizują działania prewencyjne.
- bojowe, używane są w służbie kontrterrorystycznej.
- tropiące, używane są do tropienia śladów ludzkich na miejscu zdarzenia oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osób zaginionych.
- do zadań specjalnych, które w obliczu rosnącej przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru używane są do wyszukiwania zapachów narkotyków
- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz broni palnej i amunicji
- do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na lądzie
- do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na wodzie
- do badań osmologicznych.
źródło: KGP
 
Obecnie w ostrowskiej komendzie służy owczarek niemiecki Jason. Jest psem tropiącym i ma na swoim koncie sukcesy w tropieniu przestępców jak i odnajdywaniu zaginionych osób.
To właśnie ten czworonożny funkcjonariusz wraz z policjantami odwiedził dzieci i młodzież aby przybliżyć im zadania jakie wykonuje. Podczas wizyt w placówkach szkolnych policjanci ponadto przypominali o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów, sytuacjach w jakich należy korzystać z nr alarmowego. Dodatkowo omówili kontakty z obcymi osobami oraz bezpieczeństwo podczas zbliżających się ferii zimowych. Wizyta w szkołach średnich była również okazją do promocji zawodu Policjanta.
 
Spotkania odbyły się w SP nr w Ostrowi Mazowieckiej, w klasie mundurowej w ZS Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, Technikum Lotniczym w Nagoszewie.
 
asp. Marzena Laczkowska
Powrót na górę strony