Aktualności

Zgłosili bezpodstawne interwencje, poniosą finansowe konsekwencje

Data publikacji 29.12.2023

Niestety wśród mieszkańców powiatu ostrowskiego nadal są osoby, które wzywają bezpodstawnie służby zarówno nas jak i zespół ratownictwa medycznego. W takiej sytuacji muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

W środę około godz. 2:00 dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie za pośrednictwem nr alarmowego 112 o włamaniu i próbie podpalenia domu na terenie gminy Wąsewo. Pod wskazany adres pojechali policjanci, był tam 41-latek po widocznym działaniem alkoholu. Mężczyzna przekazał, że 4 osoby miały włamać się do jego domu. Policjanci sprawdzili okna i drzwi ale żadnych śladów potwierdzających słowa 41-latka nie znaleźli. Na miejscu była matka 41-latka, kobieta zaprzeczyła jakoby doszło do próby włamania i podpalenia domu.

Kolejne bezpodstawne zgłoszenie otrzymaliśmy dziś po północy z terenu gminy Boguty Pianki. Zgłoszenie brzmiało " 54-letni mężczyzna wszedł pod wersalkę, nie może wyjść, zaklinował się i dusi się". Na miejsce oprócz policjantów pojechała Ochotnicza Straż Pożarna i Zespół Ratownictwa Medycznego, była tam nietrzeźwa 40-letnia kobieta (1,8 promila alkoholu w organizmie). Sprawdzono zabudowania, jednak żadnego mężczyzny potrzebującego pomocy nie odnaleziono.

W obu przypadkach zgłaszający za bezpodstawnie zgłoszone interwencje odpowiedzą za nie finansowo. Zgodnie z art 66. § 1. Kodeksu Wykroczeń

Kto:1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§  2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.
 
asp. Marzena Laczkowska
Powrót na górę strony