Aktualności

Krótka ale kosztowna internetowa znajomość

Data publikacji 17.01.2024

Internetowa znajomość obarczona jest dużym ryzykiem jeżeli zbytnio zaufamy drugiej osobie. Poprzez portale społecznościowe nie zweryfikujemy tożsamości oraz autentyczności podawanych informacji.

Wczoraj mieszkanka powiatu ostrowskiego zgłosiła oszustwo. Do 60-letniej kobiety na początku tego roku na portalu społecznościowym odezwał się mężczyzna, twierdząc, że jest znajomym ze szkolnych czasów. Mężczyzna twierdził, że mieszka w USA i jest tam lekarzem, jednak gdy przejdzie na emeryturę chce wrócić do ojczyzny i mógłby z nią "spędzić jesień życia". Znajomość trwała zaledwie 2 dni, jednak mężczyzna była tak wiarygodny dla 60-latki, że ta postanowiła mu pomoc. Mężczyzna poprosił kobietę o odebranie przesyłki z pieniędzmi w kwocie 1 mln 200 tyś $, których nie może przywieźć ze sobą. 60-latka zgodziła się i szybko otrzymała wiadomość " z lotniska", że za przesyłkę trzeba zapłacić 4 tyś zł. Kobieta wpłaciła pieniądze, jednak równie szybko dostała kolejną wiadomość o konieczności dodatkowej wpłaty znacznie większej kwoty pieniędzy. Wtedy po konsultacji z bliskimi kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.


Polak - służący w armii USA, polak - lekarz pracujący w USA to typowe tożsamości przybierane przez oszustów na portalach społecznościowych. Oszuści próbują nawiązać znajomości z dojrzałymi kobietami, nierzadko samotnymi i szybko zyskują ich zaufanie. Zauroczona nowo poznanym mężczyzną oraz wizją ich wspólnego szczęśliwego życia kobieta jest gotowa szybko wpłacić pieniądze aby stało się to rzeczywistością. Niestety po wysłaniu jednej kwoty pieniędzy oszust namawia do przekazania kolejnych, wówczas romantyczna historia ma gorzki finał. W związku z tym apelujemy o ostrożność podczas zawierania nowych znajomości poprzez portale społecznościowe, w ten sposób trudno jest sprawdzić prawdomówność drugiej osoby. Jeżeli nowo poznana sympatia wspomina o przesyłaniu paczką pieniędzy lub innych kosztowności powinno to już nam dać do myślenia, że to próba oszustwa.

 

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony