Aktualności

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia

Data publikacji 23.01.2024

Zespół Wykroczeń ostrowskiej komendy przeprowadzi czynności wyjaśniające w związku ze zgłoszeniem sprzedaży energetyka 14-letniemu chłopcu.

Dziś przed południem w Zespole Wykroczeń ostrowskiej komendy policjantka przyjęła zawiadomienie o sprzedaży napoju energetycznego 14-latkowi. Sprawę zgłosił zaniepokojony mieszkaniec Ostrowi Mazowieckiej tata-nastolatka. Czynności wyjaśniające przeprowadzi Zespół Wykroczeń.

Przypominamy sprzedawcom, że od 1 stycznia tego roku obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Dotyczy to również sprzedaży na terenie szkół i innych placówek oświatowych (np. w przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Zgodnie z ustawą za napój energetyczny uznaje się napój będący środkiem spożywczym ujętym w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w składzie którego znajduje się kofeina lub tauryna w proporcji przewyższającej 150 mg/l. Nie dotyczy to substancji w których te składniki występują naturalnie.

Za sprzedaż takich produktów osobom niepełnoletnim (również w niedozwolonym miejscu) grozi kara do 2 tys. zł. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozi grzywna w wysokości do 200 tys. zł.

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie powinien zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony