Aktualności

Małkińscy policjanci nadal doraźnie patrolują tereny nad Bugiem w razie gdyby sytuacja uległa pogorszeniu

Data publikacji 02.02.2024

Druga połowa stycznia nie była spokojna dla mieszkańców miejscowości w gminie Małkinia Górna położonych nad brzegiem rzeki Bug. To za sprawą wody, która wystąpiła z koryta rzeki zagrażając bezpieczeństwu ludzi i ich dorobkowi życia. Od tego momentu małkińscy policjanci patrolowali te tereny aby wspomóc pozostałe służby w działaniach.

W drugiej połowie stycznia na terenie gminy Małkinia Górna władze samorządowe wprowadziły pogotowie przeciwpowodziowe. Taka decyzja zapada gdy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomie ostrzegawczym i ma trend rosnący. Jest to również sprawdzian gotowości do działania dla służb odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi.

Wówczas do działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców włączyli się policjanci z małkińskiego komisariatu. Funkcjonariusze od tego momentu podczas codziennej służby patrolowali tereny na których woda wystąpiła z brzegów rzeki Bug. W kolejnych dniach gdy woda zalała odcinki dróg dojazdowych do m.in takich miejscowości jak Zawisty Nadbużne - Kolonia, Glina czy Klukowo - Morgi małkińscy policjanci kontrolowali te miejsca z uwagi na zgłoszenia o przestawianiu/niszczeniu tymczasowego oznakowania informującego o zakazie wjazdu.

Z uwagi na stale rosnący poziom wody władze Gminy Małkinia Górna postanowiły wprowadzić stan alarmowy, w kolejnych dniach poziom wody wzrósł nawet do 489 cm (stan alarmowy 430cm). Małkińscy policjanci patrolując zagrożone zalaniem miejscowości nawiązywali kontakt z sołtysami aby w razie potrzeby udzielić pomocy okolicznym mieszkańcom. 29 stycznia gdy wał w m. Borowe zaczął przeciekać i niezbędne były działania straży pożarnej, małkińscy policjanci dbali o to aby "zaciekawieni sytuacją mieszkańcy" nie zbliżali się do miejsca gdzie intensywnie pracowały służby. W kolejnych dniach sytuacja ulegała poprawie, poziom wody zaczął się obniżać. Dziś po godz. 8:00 poziom wody wynosił 312 cm (Dane Hydro-IMGW - PIB) .

Pomimo to małkińscy policjanci nadal doraźnie patrolują nadbużańskie miejscowości w gminie Małkinia Górna w razie gdy sytuacja uległa pogorszeniu.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony