Aktualności

Zerwane połączenie telefoniczne sprawiło, że nie doszło do oszustwa na policjanta

Data publikacji 16.02.2024

Oszuści nadal próbują oszukać starszych mieszkańców powiatu ostrowskiego "starą" metodą na policjanta. Tym razem nie doszło do przekazania pieniędzy oszustom z uwagi na zerwane połączenie telefoniczne.

Wczoraj po południu dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o próbie oszustwa. 72-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego zeznała, że na jej nr stacjonarny zadzwonił nieznany jej mężczyzna. W trakcie rozmowy przedstawił się za policjanta. Mężczyzna przekazał, że jej syn spowodował wypadek. Gdy jechał autem potrącił ciężarną kobietę, która w wyniku tego zdarzenia poroniła. Ponadto pokrzywdzonej kobiecie grozi wózek inwalidzki do końca życia. Syn 72-latki przebywa poza granicami kraju i to z tego kraju miał dzwonić "fałszywy" policjant. Polubowne załatwienie tej sprawy miało kosztować 72-latkę 5000 funtów. W trakcie rozmowy kobieta miała słyszeć płacz innego mężczyzny, który miał być jej synem proszącym matkę o pomoc. Gdy kobieta powiedziała jaką kwotę gotówki jest w stanie zapłacić, wówczas usłyszała, że "fałszywy policjant" musi porozmawiać z Prokuratorem czy zgodzi się na mniejszą karę. Za spowodowanie wypadku miało jej synowi grozić 8 lat więzienia. Kobieta uwierzyła w tą historię i była gotowa przekazać kilkadziesiąt tysięcy złotych. "Fałszywy policjant" polecił jej chwilę poczekać jednak w pewnym momencie połączenie zostało zerwane. W tym czasie 72-latka zadzwoniła do jednego syna a ten do brata mieszkającego za granicą "rzekomego" sprawcy wypadku. Wówczas dowiedział się, że absolutnie nie miał żadnego wypadku. Wtedy 72-latka zorientowała się, że to była próba oszustwa, na szczęście dla kobiety nieudana.

Niestety osoby starsze nadal bezgranicznie ufają osobom z którymi rozmawiają przez telefon. Podczas rozmowy telefonicznej nie są w stanie zweryfikować tożsamości rozmówcy i niestety to może mieć fatalne skutki. W związku z tą próbą oszustwa ponownie przypominamy, że:

- policjanci nigdy nie dzwonią do rodzin (rodziców) sprawców przestępstw z finansową propozycją załatwienia sprawy polubownie aby Ci uniknęli odpowiedzialności karnej, każdy taki telefon jest próbą oszustwa

- w przypadku odebrania takiego telefonu należy zakończyć rozmowę i skontaktować się z najbliższymi a także powiadomić dyżurnego ostrowskiej komendy pod nr tel 47 704 42 00

 

asp. Marzena Laczkowska

 

 

 

Powrót na górę strony