Aktualności

O odpowiedzialności karnej nieletnich z uczniami ZS CKR w Starym Lubiejewie

Data publikacji 20.02.2024

Policjant zajmujący się profilaktyką przeprowadził kolejne spotkanie z młodzieżą na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.

Młodzi ludzi nie zawsze mają świadomość, że odpowiadają za popełniony czyn zabroniony ( wykroczenie lub przestępstwo) już po skończeniu 17 roku życia. W związku z tym ostrowscy policjanci zajmujący się profilaktyka odwiedzają uczniów szkół średnich aby rozmawiać z nimi na temat tego kiedy i za co odpowiadają karnie. Tego typu spotkanie odbyło się wczoraj w ZS CKR w Starym Lubiejewie. W spotkaniu uczestniczyła również przedstawicielka PSSE w Ostrowi Mazowieckiej, która poruszyła temat szkodliwości picia napojów energetycznych.

Warto tu przypomnieć, że od 1 stycznia 2024r. obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Dotyczy to również sprzedaży na terenie szkół i innych placówek oświatowych (np. w przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Zgodnie z ustawą za napój energetyczny uznaje się napój będący środkiem spożywczym ujętym w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w składzie którego znajduje się kofeina lub tauryna w proporcji przewyższającej 150 mg/l. Nie dotyczy to substancji w których te składniki występują naturalnie.

Za sprzedaż takich produktów osobom niepełnoletnim (również w niedozwolonym miejscu) grozi kara do 2 tys. zł. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozi grzywna w wysokości do 200 tys. zł.

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie powinien zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

zdj. PSSE Ostrów Mazowiecka

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony