Aktualności

UWAGA ! Oszuści nadal przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i w imieniu właścicieli proszą o przesłanie pieniędzy

Data publikacji 20.02.2024

Ponownie przypominamy aby w przypadku odebrania poprzez komunikator portalu społecznościowego prośby o pomoc finansową, weryfikować te informacje nawiązując kontakt telefoniczny z nadawcą. W innym przypadku możemy paść ofiarą oszustów.

W piątek po południu mieszkanka gminy Brok zgłosiła oszustwo internetowe. 42-latka opowiedziała, że jej teściowa poprosiła ją aby przesłała kuzynce na rachunek bankowy kilkaset złotych. Taką prośbę poprzez komunikator społeczny otrzymała jej teściowa od "kuzynki". Kobieta spełniła jej prośbę i przelała na podany nr rachunku bankowego kilkaset złotych. Potem 42-latka próbowała skontaktować się telefonicznie z "kuzynką" jednak bezskutecznie. Udało jej się skontaktować z mężem "kuzynki" i w ten sposób dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa. Kuzynka nie wysyłała żadnych próśb o pomoc finansową.

To tradycyjny model działania oszustów w internecie. Niestety zapominamy, że zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych nie stanowią obecnie większego problemu dla przestępców. Oszuści włamują się na nie i piszą w imieniu "właściciela" prośby do rodziny/znajomych o pomoc finansową. Właściciele kont mogą ustrzec się przed tym oszustwem, wystarczy, że skontaktują się telefonicznie z nadawcą i zweryfikują czy wysyłał taką wiadomość. Niestety osoby pokrzywdzone takim przestępstwem zazwyczaj dzwonią do nadawców gdy już przelali pieniądze i dopiero wtedy dowiadują się, że padli ofiarą oszustwa. Sprawę poprowadzi policjantka z małkińskiego komisariatu.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony