Aktualności

Spotkanie funkcjonariuszy z uczestnikami klubu Seniora w Nurze

Data publikacji 01.03.2024

W dniu 29 lutego 2024r odbyło się kolejne spotkanie z seniorami powiatu ostrowskiego, które mało na celu zwiększenie ich wiedzy na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa jak też i zwiększenie ich świadomości na temat niebezpieczeństw zagrażających ich bliskim w życiu codziennym. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

W dniu 29 lutego 2024 r. w budynku Szkoły Podstawowej w Nurze odbyło się spotkanie z uczestnikami Klubu Seniora z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej -mł. asp. Emilia Podbielska i st. asp. Marek Morawski. Tematem spotkania było: „Narkotyki, Nowe substancje Psychoaktywne a Polskie Prawo. Chrońmy młodzież przed dopalaczami i środkami odurzającymi.”

Biorąc pod uwagę doświadczenie życiowe uczestników Klubu Seniora w Nurze jak i tez wielki autorytet jakim się cieszą wśród swojego najbliższego otoczenia policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii zwrócili się do nich z tą problematyka celem uwrażliwienia ich na tego typu niebezpieczeństwa na które są narażeni ich najbliżsi. Tempo życia codziennego i ciągła pogoń za polepszeniem stanu materialnego życia wielokrotnie wpływa na to, iż dorośli nie zdają sobie sprawy bądź też nie zauważają niebezpieczeństw na jakie narażone są ich dzieci. Narkotyki, środki odurzające czy tez dopalacze niszczą życie rodzinne i zawodowe. Są szczególnie niebezpieczne gdy zażywają je młode osoby, które niestety szybko się od nich uzależniają. To powoduje, że młodzież popada w konflikty z prawem, dokonuje wszelkich przejawów demoralizacji, kradzieży, włamań oraz innych przestępstw, które młode osoby wielokrotnie dokonują celem zdobycia pieniędzy na środki odurzające.

Podczas spotkania przedstawiona została prezentacja multimedialna oraz film profilaktyczny poruszający między innymi tematykę przyczyn i czynników mających bezpośredni wpływ na sięganie przez młodzież po środki odurzające. Przekazano informacje na temat instytucji pomocowych w zakresie poruszanej problematyki znajdujący się na terenie powiatu ostrowskiego, przekazano numery alarmowe oraz infolinie funkcjonujące całą dobę na terenie całej Polski. Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zawartością walizki edukacyjnej zawierającej przykładowe elementy w których współcześnie przechowywane są i przetwarzane środki odurzające.

Ponadto podczas spotkania funkcjonariusze przypomnieli o licznych oszustwach dokonywanych na seniorach. Przekazano niezbędną wiedzę, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstwa metodą na „wnuczka, policjanta” czy administratora innych instytucji. Ponadto zwrócono uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy policji czy też pracowników rożnych instytucji to najczęściej stosowana metoda przez oszustów.


 

mł.asp. Emilia Podbielska


 


 

Powrót na górę strony