Aktualności

Uwaga oszust podający się za pracownika banku!!!

Data publikacji 09.03.2024

Oszuści nie próżnują! O obecnych czasach, gdy każdy z nas spędza dużo czasu na pracy przy komputerze zaczęliśmy dużo spraw załatwiać drogą internetową. Jest to duże ułatwienie dla nas wszystkich gdyż dużo spraw możemy zrobić przez internet bez konieczności wychodzenia z domu. Niestety niesie to za sobą także liczne zagrożenia a oszuści i złodzieje nie próżnują!

W dniu 8 marca 2024r do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. zgłosił się mężczyzna lat 46 mieszkaniec powiatu ostrowskiego, który złożył zawiadomienie o popełnionym oszustwie drogą internetową. Z relacji mężczyzny wynika, iż n/n osoba podająca się za pracownika banku w rozmowie telefonicznej poinformował go, iż padł on ofiarą oszustwa i ktoś zaciągnął kredyt wykorzystując jego dane osobowe. Rozmówca zaproponował pomoc w rozwiązaniu zaistniałej sytuacji, celem anulowania zaciągniętego kredytu poprosił pokrzywdzonego o podanie danych osobowych, numeru klienta oraz hasła do aplikacji mobilnej. Następnie w trakcie rozmowy poprosił o podanie kodu autoryzacji po czym za pomocą BLIK-a wypłacił z konta 1700 zł działając na szkodę zgłaszającego. Dalsze czynności prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP Ostrów Maz.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!!! Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania!!!

Cyberprzestępcy wciąż modyfikują swoje metody, aby wyłudzić dane bankowe i ukraść nasze oszczędności. W związku z powyższym apelujemy o weryfikację stron internetowych za pomocą których dokonujemy przelewów drogą internetową celem wyeliminowania ewentualnych zdarzeń. Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów.

Celem zwiększenia wiedzy w zakresie metod i form działania sprawców oszustw internetowych proponujemy zapoznanie sie z poniższą stroną. Być może większa wiedza w tym zakresie uchroni nas od stania się ofiarą tego typu przestępstwa. 

https://policja.pl/pol/aktualnosci/242001,Uwazaj-na-proby-wyludzenia-kodow-do-wplat-wysylanych-z-mediow-spolecznosciowych.html

mł.asp. Emilia Podbielska


 


 

Powrót na górę strony