UWAGA UPAŁ!!! - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA UPAŁ!!!

Lato w pełni a wraz z nim upały i gwałtowne burze. Taka aura może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie podczas upalnych dni.

W związku z wystepującymi wysokimi temperaturami i prognozowanymi burzami ostrowscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

- Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach. Auto zakmnięte podczas upału może zostać śmiertelną pułapką. Najbardziej narażone na wysokie temperatury są małe dzieci do 3 lat, wtedy temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Taka sytuacja prowadzi do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, które stawrza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Dziecko zostawione bez żadnej opieki w zamkniętym nagrzanym aucie nie płacze, ze względu na osłabienie. Jeżeli zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko sprawdźmy czy jest przytomne tj. reaguje na naszą obecność. Jeżeli wokół auta nie widzimy właściciela sprawdźmy, czy drzwi są otwarte. Jeżeli nie możemy otworzyć drzwi wybijmy szybę w aucie. Jest to tzw. stan wyższej konieczności zgodnie z art. 26 §1 kk Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej unikąć, a  dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. Wówczas należy wybrać szybę jak najdalej od dziecka aby spadające odłamki szkła nie zraniły malucha. Po wydostaniu dziecka z auta należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej a następnie wezwać pogotowie ratunkowe. Podobnie możemy postąpić w przypadku ratowania zwierzęcia.

- Unikajmy przebywania na słońcu między godz. 11.00 a 15.00. Jeżeli musimy przebywać na zewnątrz poszukajmy cienia. Absolutnie nie pijmy alkoholu podczas przebywania na słońcu, łatwo można zasnąć wtedy może się to skończyć udarem słonecznym.

- Przypominamy, że najodpowiedniejszym miejscem do kąpieli w upalne dni jest basen lub kapieliska strzeżone przez ratownika. Absolutny zakaz kąpieli występuje w miejscach oznakowanych Czarnym Punktem Wodny m.in. w Przyborowiu, Prosienicy i Kępistych Borowych oraz w miejscach gdzie wystepuje zakaz kąpieli. Zgodnie z art 55 KW za kąpiel w miejscach objętych zakazem grozi mandat karny do 250 zł.

· Jeżeli prognozowane jest wystąpienie gwałtownych burz należy zabezpieczyć okna i balkony (np. zdjąć doniczki z zewnętrznych parapetów aby podczas silnego wiatru nie spadły i nie uszkodziły aut). Jeżeli burza zastanie nas poza domem pamiętajmy aby nie chronić się pod drzewami. Jeśli burza zastanie nas podczas jazdy samochodem poszukajmy bezpiecznego miejsca na postój (nie wybierajmy miejsc pod drzewami lub liniami wysokiego napięcia). Zostańmy w aucie, które podczas burzy jest najbezpieczniejszym miejscem w momencie wyładowania atmosferycznego. Absolutnie nie kąpmy się w jeziorze, rzece czy morzu podczas burzy.

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony