Aktualności

Narada roczna ostrowskich policjantów

Data publikacji 18.03.2024

Dziś przed południem w Jatkach odbyła się narada podsumowująca efekty pracy ostrowskich policjantów w 2023roku. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście - przedstawiciele lokalnego samorządu, instytucji i służb na co dzień z nami współpracujących oraz kadra kierownicza, policjantki/policjanci oraz pracownicy ostrowskiej komendy.

Dziś przed południem w Jatkach odbyła się narada roczna ostrowskich policjantów z udziałem zaproszonych gości - przedstawicieli lokalnego samorządu, instytucji i służb na co dzień z nami współpracujących.

Komendant Powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej mł.insp Krzysztof Szymański przywitał zaproszonych gości a następnie omówił efekty pracy policjantów pionu prewencji, kryminalnego oraz stan bezpieczeństwa na drogach powiatu ostrowskiego. Komendant podziękował wszystkim policjantom/policjantkom za codzienną nie zawsze łatwą służbę. Dzisiejsze spotkanie było również okazją do przekazania słów podziękowania za owocną współpracę i niezwykle ważne wsparcie okazywane przez lokalne samorządy oraz instytucje.

Podsumowanie 2023r.

Pod koniec ubiegłego roku zmieniła się struktura w KPP w Ostrowi Mazowieckiej, powstał Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą, który podobnie jak Wydział Kryminalny nadzoruje I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Zmiana była podyktowana rosnącą liczbą przestępstw-oszustw, które popełniane są w sieci m.in podczas sprzedaży/zakupów różnego rodzaju produktów/towarów.

Miniony rok był dla nas niezwykle pracowity. W ciągu minionych 12 miesięcy przeprowadziliśmy 4894 interwencje zwykłe i 714 pilnych ( m.in zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, zatrzymanie sprawcy na miejscu zdarzenia).

W zeszłym roku mieszkańcy powiatu ostrowskiego chętnie korzystali z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Otrzymaliśmy aż 1389 zgłoszeń o najbardziej uciążliwych wykroczeniach, w tym przekraczaniu dozwolonej prędkości, niewłaściwej infrastruktury drogowej, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, nieprawidłowym parkowaniu, złej organizacji ruchu, nielegalnych rajdach samochodowych. Potwierdziliśmy i wyeliminowaliśmy 552 zagrożenia, 518 nie potwierdziliśmy, 248 stanowiło żart/pomyłkę a 71 przekazaliśmy do realizacji innym właściwym instytucjom.

W minionym roku stwierdzono 624 przestępstwa a ich wykrywalność wyniosła 65,6 %.

Wykrywalność w wybranych kategoriach przestępstw:

- kradzież cudzej rzeczy - przestępstwa stwierdzone 145, wykrywalność 52%

- rozbój i wymuszenie rozbójnicze - przestępstwa stwierdzone 8, wykrywalność 75%


W ubiegłym roku policjanci pionu prewencji i kryminalnego zabezpieczyli ponad 8,1 kg różnego rodzaju narkotyków ( m.in suszu marihuany)


Na terenie powiatu ostrowskiego w 2023r. odnotowaliśmy 769 zdarzeń drogowych ( 720 kolizji i 49 wypadków). Niestety w minionym roku na drogach powiatu ostrowskiego życie straciło 7 osób, a 57 zostało rannych. W porównaniu do 2022 roku odnotowaliśmy o 3 mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym, o 4 mniej ofiar śmiertelnych i o 1 mniej osób rannych. Niestety o 29 wzrosła liczba zdarzeń drogowych, o 3 wzrosła liczba wypadków drogowych, a o 26 więcej zanotowaliśmy kolizji.

Kierowanie autem pod działaniem alkoholu jest nadal jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych dlatego policjanci ruchu drogowego sprawdzają stan trzeźwości kierujących. W minionym roku policjanci sprawdzili stan trzeźwości u prawie 34 tyś kierujących. Zatrzymali 25 osób kierujących po użyciu alkoholu ( od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie) i 99 osób kierujących autem w stanie nietrzeźwości ( powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie).

 

asp. Marzena Laczkowska

 

 

Powrót na górę strony