Aktualności

Podczas zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz ich gości będą czuwać ostrowscy policjanci

Data publikacji 29.03.2024

Od dziś do poniedziałku na drogach powiatu ostrowskiego będzie pracowała większa liczba policjantów w trosce o bezpieczeństwo samych mieszkańców oraz ich gości.

Okres świąteczny zawsze wiąże się ze zwiększonym ruchem na drogach, oraz kradzieżami kieszonkowymi w miejscach dużych skupisk ludzkich. Ostrowscy policjanci w tym czasie będą czuwać nad bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów i kierujących oraz zapobiegać kradzieżom kieszonkowym.

Zbliżające się Święta Wielkiej Nocy to czas który z pewnością spędzimy z najbliższymi nam osobami. Często spotkanie w gronie rodziny wymaga pokonania dużych odległości. W związku z tym od dziś do 1 kwietnia policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach powiatu ostrowskiego.

W trakcie tych dni podczas służby policjanci skupią się na :

 • zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym poruszających się po drogach szczególnie w rejonie przejść dla pieszych,

 • egzekwowaniu jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, zwłaszcza w obszarach zabudowanych,

 • dokonywaniu masowych badań trzeźwości w celu zapobieżenia uczestniczenia w ruchu i eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierujących,

 • egzekwowaniu stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci,

 • utrzymaniu płynności i bezpieczeństwa ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych,

 • prowadzeniu kontroli samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu :

         w dniu 30 marca w godz. 18:00-22:00

         w dniu 31 marca w godz. 08:00-22:00

         w dniu 1 kwietnia w godz. 08:00-22:00

Przypominamy pieszym, rowerzystom i kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności gdy na drodze panuje wzmożony ruch.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę.

Kierowco:

 • przed zaplanowanym wyjazdem sprawdź stan techniczny auta, w tym poziom płynów, sprawdź czy działają wszystkie światła, zaopatrz się w zapasowe w razie awarii,

 • przed wyjazdem wyśpij się, pamiętaj, że możesz kierować autem tylko gdy jesteś trzeźwy, jazda po alkoholu to wyraz nieodpowiedzialności i skrajnej głupoty. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi wpływa na obniżenie koncentracji i refleksu. W każdym przypadku ujawnienia przez policjanta nietrzeźwego kierowcy będą wyciągane surowe konsekwencje.

 • przejeżdżając długie dystanse zatrzymuj się często na przerwę, wyjście z samochodu na świeże powietrze, rozprostowanie nóg skutecznie orzeźwi i zapobiegnie zaśnięciu za kierownicą,

 • każda osoba znajdująca się w samochodzie ma obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa, dzieci muszą być przewożone w fotelikach

 • wysiadając z samochodu nawet na chwilę nie zostawiaj dokumentów, portfela z pieniędzmi i innych cennych przedmiotów

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie zależy tylko od kierujących pojazdami ale i niechronionych uczestników którymi są piesi i rowerzyści.
Pieszy powinien pamiętać, że:

 • poruszając się poboczem poza obszarem zabudowanym ma obowiązek posiadania odblasku w postaci kamizelki lub opaski. Poprawi to jego widoczność na drodze dając szansę kierującemu autem na odpowiednio wcześniejsze zauważenie i bezpieczne ominięcie.

Rowerzysto nie zapominaj o:

 • obowiązku posiadania sprawnego jednośladu, wyposażonego w światła przednie i tylne.

Z pewnością część osób zdecyduje się na podróż innymi środkami transportu jak autobus czy pociąg. Zachowajmy czujność w poczekalni na dworcu a także podczas wsiadania i wysiadania. Tłok to idealna okazja dla złodzieja, dlatego pilnujmy swoich bagaży nie tracąc ich z oczu. Portfele należy trzymać w zasuwanej wewnętrznej kieszeni kurtki. Podczas wsiadania do autobusu lub pociągu torebkę lub torbę z wartościowymi przedmiotami należy trzymać przed sobą w zasięgu wzroku.

Wyjeżdżając na dłużej pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkań i domów. Poprośmy sąsiadów o zaopiekowanie się naszym mieszkaniem/domem, oraz o odbieranie korespondencji ze skrzynki i ulotek spod drzwi. To wyraźny sygnał dla innych osób, że mieszkanie/dom nie pozostało bez opieki. Dopilnujmy aby wszystkie okna i drzwi były zamknięte.

W „Lany poniedziałek” funkcjonariusze podczas służby będą zwracać uwagę na osoby które nadinterpretują tradycję oblewania innych osób wodą.

Oblewanie przechodniów dużą ilością wody, zrzucanie z okien balonów wypełnionych wodą na osoby lub na przejeżdżające samochody, może skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, zniszczeniem odzieży lub zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że za takie postępowanie grozi odpowiedzialność karna. Oblana wodą przypadkowa osoba w przypadku zniszczenia odzieży może dochodzić swoich praw przed Sądem. Wobec osób dopuszczających się chuligańskich wybryków w "Lany Poniedziałek" Policjanci będą wyciągać konsekwencje prawne.

Podczas Świąt Wielkiej Nocy ostrowscy funkcjonariusze będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia zwracajmy się do nich o pomoc.

 

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony