Aktualności

Jechał wózkiem inwalidzkim trasą S-61 w kierunku Łomży

Data publikacji 02.04.2024

Trasa s-61 (droga szybkiego ruchu) to nieodpowiednie miejsce dla pieszego a za takiego zgodnie z przepisami ruchu drogowego uznaje się osobę poruszającą się wózkiem inwalidzkim.

W piątkowe popołudnie dyżurny ostrowskiej komendy odebrał co najmniej 3 zgłoszenia o niebezpiecznej sytuacji na drodze S-61 w kierunku Łomży. Wg. przekazywanych informacji drogą szybkiego ruchu poruszał się mężczyzna w wózku inwalidzkim. Na miejsce tj. okolice Podborza pojechali ostrowscy policjanci i zatrzymali do kontroli 31-latka z powiatu ostrowskiego. Mężczyzna został poinformowany o zakazie poruszania się przez pieszych trasą szybkiego ruchu. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem a następnie eskortowali go do miejsca gdzie mógł bezpiecznie zjechać z drogi s-61.
 
Trasa szybkiego ruchu to z pewnością nie jest bezpieczne miejsce dla pieszego a za takiego jest uznawana osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim.
 
Zgodnie z art 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.
 
zdj. poglądowe

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony